Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. december 2023Meniny má Bibiana
< sekcia Zahraničie

Rusko vyjadrilo Japonsku nesúhlas s vojenskou pomocou pre Ukrajinu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Japonsko sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pridalo k západným sankciám voči Moskve, pri vývoze vojenského materiálu však dodržiava prísne pravidlá.

Moskva 9. júna (TASR) - Ruské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že si predvolalo japonského veľvyslanca v Moskve na protest proti rozhodnutiu Tokia poskytnúť Kyjevu vojenské vybavenie. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Japonsko sa po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pridalo k západným sankciám voči Moskve, pri vývoze vojenského materiálu však dodržiava prísne pravidlá. Kyjevu posielalo najmä neútočné prostriedky, ako sú nepriestrelné vesty či prilby, v máji prisľúbilo dodávku zhruba 100 vojenských vozidiel..

"Japonskej strane bolo tlmočené, že tento krok povedie k eskalácii nepriateľstva a ďalšiemu zvýšeniu počtu ľudských obetí kyjevského režimu," uviedla vo vyhlásení ruská diplomacia.

Japonský veľvyslanec Tojohisa Kozuki povedal námestníkovi ruského ministra zahraničných vecí Andrejovi Rudenkovi, že pokusy Moskvy odvrátiť vinu za následky konfliktu na Ukrajine sú "úplne nerozumné a absolútne neprijateľné", uviedla japonská ambasáda v Moskve.

"Ruská agresia voči Ukrajine, ako pokus o násilnú zmenu súčasného stavu, je jasným porušením medzinárodného práva a je absolútne neprijateľná," uviedol veľvyslanec.