Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rusko vymenilo veliteľa Východného vojenského okruhu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Do Východného vojenského okruhu patria jednotky dislokované na ruskom Ďalekom východe.

Moskva/Praha 7. októbra (TASR) - Ruské ministerstvo obrany odvolalo veliteľa Východného vojenského okruhu. Generálplukovníka Alexandra Čajka vystrieda generálporučík Rustam Muradov. Informovala o tom rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Ruské ministerstvo obrany v júli zverejnilo informáciu, že Muradov v rámci invázie na Ukrajinu velí skupine Východ.

Údajný odchod Čajka je posledným zo série odvolaní najvyšších armádnych predstaviteľov, ktorým predchádzala séria porážok a ponížení vo vojne na Ukrajine.

Kremeľ ani ministerstvo obrany túto zmenu zatiaľ oficiálne nepotvrdili, hoci šéf Muradovovho rodného Dagestanu Sergej Melikov mu už k vymenovaniu zablahoželal.

Do Východného vojenského okruhu patria jednotky dislokované na ruskom Ďalekom východe. Východný vojenský okruh je jedným z piatich, ktoré tvoria ruské ozbrojené sily, vysvetlilo RFE/RL.

Ruské spravodajské weby v pondelok informovali, že veliteľa Západného vojenského okruhu generálplukovníka Alexandra Žuravľova vystriedal generálporučík Roman Berdnikov.

Správa o odchode Žuravľova prišla krátko po tom, ako ruská armáda utrpela v bojoch na severovýchode Ukrajiny veľké straty na území i živej sile. Týka sa to najmä znovudobytia mesta Lyman v Doneckej oblasti ukrajinskými jednotkami.