Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

Rusko vypovedalo delegáciu americkej univerzity

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

Ruský súd skupine Američanov udelil pokutu a rozhodol o ich "administratívnom vypovedaní" z krajiny. Z Ruska odcestovali 11. decembra.

Moskva/Buffalo 13. decembra (TASR) - Ruské úrady vypovedali päťčlennú delegáciu z univerzity v americkom štáte New York, ktorú obvinili z nelegálneho prednášania. Informovala o tom agentúra AP.

Delegácia z Univerzity v Buffale (UB) bola na bežnej návšteve Moskovského polytechnického inštitútu. Išlo o dvoch členov fakulty manažmentu, dvoch jej zamestnancov a jednu absolventku.

Po vypovedaní z Ruska sa vo štvrtok všetci vrátili naspäť do vlasti. Tamojšie úrady ich totiž obvinili z porušenia podmienok udelenia turistických víz a 9. decembra ich na niekoľko hodín aj zadržali.

Podľa štvrtkového oznámenia Univerzity v Buffale je celý incident len dôsledkom nedorozumenia. Členovia delegácie UB sa podľa nej zúčastnili na podujatí, ktoré považovali len za otvorenú diskusiu. Podľa ruských úradov však predniesli prednášku, k čomu na základe bežných turistických víz nemali oprávnenie.

Ruský súd skupine Američanov udelil pokutu a rozhodol o ich "administratívnom vypovedaní" z krajiny. Z Ruska odcestovali 11. decembra. O ich prepustenie sa zasadilo aj veľvyslanectvo USA v Moskve.