Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. apríl 2024Meniny má Slavomír
< sekcia Zahraničie

Rusko vyvíja vakcínu proti koronavírusu určenú pre zvieratá

Norky, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Záujem o Ruskom vyvíjanú vakcínu, ktorá sa podľa slov Dankverta aktuálne nachádza v rozhodujúcej tretej fáze testovania, prejavili už Európska únia, Spojené štáty a Singapur.

Moskva 13. decembra (TASR) - Rusko po tom, čo na mnohých norkových farmách v Európe došlo k vypuknutiu epidémie koronavírusu, vyvíja očkovaciu látku, ktorá bude určená pre zvieratá. Vakcína by mala byť k dispozícii koncom januára, povedal v rozhovore pre odborný magazín "Veterinár a život" šéf Federálneho úradu pre veterinárny a fytosanitárny dozor (Rosseľchoznadzor) Sergej Dankvert. Informovala o tom v nedeľu stanica ORF.

Záujem o Ruskom vyvíjanú vakcínu, ktorá sa podľa slov Dankverta aktuálne nachádza v rozhodujúcej tretej fáze testovania, prejavili už Európska únia, Spojené štáty a Singapur. "Nová očkovacia látka sa teraz testuje na norkách, mačkách a hlodavcoch," priblížil Dankvert.

Spomínaný úrad podľa jeho slov pravidelne dostáva žiadosti od ruských zvieracích fariem týkajúce sa vakcíny, keďže norky a fretky sú mimoriadne náchylné na koronavírus SARS-CoV-2 a môžu sa navzájom nakaziť.

V uplynulých týždňoch sa prípady infikovaných noriek objavili v mnohých európskych štátoch vrátane Švédska, Francúzska či Holandska. V Dánsku museli pre zmutovaný koronavírus usmrtiť milióny noriek. V Rusku chovajú podľa oficiálnych údajov na kožušinových farmách viac ako 97.000 noriek a 6900 fretiek.