< sekcia Zahraničie

Rusko vyzvalo Britániu, aby vyšetrila incident s torpédoborcom

Ilustračná snímka. Foto: TASRAP

Britská strana popiera, že k incidentu došlo, informovali agentúry AFP a Interfax.

Moskva 23. júna (TASR) - Rusko v stredu vyzvalo Veľkú Britániu, aby vyšetrila "nebezpečné konanie" posádky britského torpédoborca, po ktorom ruská strana údajne vypálila varovné výstrely po tom, ako vstúpil do ruských teritoriálnych vôd v Čiernom mori. Britská strana popiera, že k incidentu došlo, informovali agentúry AFP a Interfax.

"Nebezpečné konanie torpédoborca Veľkej Británie posúdilo ministerstvo obrany Ruska ako hrubé porušenie konvencií OSN o námornom práve z roku 1982. Ruské ministerstvo obrany vyzvalo britskú stranu, aby dôkladne vyšetrila konanie posádky torpédoborca Defender, aby sa v budúcnosti predišlo podobným incidentom," píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Ruské ministerstvo obrany tiež ohlásilo, že si v súvislosti s incidentom predvolá britskú veľvyslankyňu Deborah Bronnertovú. Ministerstvo si už v priebehu stredy predvolalo britského vojenského atašé, ktorého o incidente informovali.

Britská strana však popiera, že by k incidentu došlo.

"Na HMS Defender neboli vystrelené nijaké varovné výstrely. Loď kráľovského námorníctva sa nevinne plavila v ukrajinským teritoriálnych vodách v súlade s medzinárodným právom... Ruské plavidlo jej zakrylo cestu a upozornilo loď, že sa nachádza v širšom okolí vojenských cvičení," píše sa v príspevkoch britkého ministerstva obrany na sociálnej sieti Twitter.