Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Rusko vyzvalo Kanadu, aby ukrajinského veterána postavila pred súd

Jaroslav Hunka (vpravo) čaká v piatok 22. septembra 2023 na príchod ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do kanadského parlamentu. Foto: TASR/AP

Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente.

Moskva 27. septembra (TASR) - Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Škandál s 98-ročným prisťahovalcom z Ukrajiny Jaroslavom Hunkom sa odohral počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadskom parlamente.

Hunku pozval predseda Dolnej snemovne Anthony Rota a v príhovore ho označil za hrdinu. Vyzdvihol ho ako veterána druhej svetovej vojny, ktorý bojoval "za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom". Prítomní poslanci a hostia v parlamente na Rotove slová reagovali búrlivým potleskom.

Rota sa v pondelok za svoje konanie a slová ospravedlnil a v utorok odstúpil z funkcie.

"Kanadské úrady majú povinnosť postaviť tohto zločinca pred súd - alebo ho vydať tým, ktorí ho chcú postaviť pred súd," povedal kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Rusko označuje vedenie Ukrajiny z podpory nacizmu aj napriek tomu, že prezident Volodymyr Zelenskyj je žid.

Poľsko v utorok uviedlo, že sa prípadom zaoberá a skúma, či je Hunka hľadaný za zločiny proti Poliakom židovského pôvodu.

Britská stanica BBC informovala, že Hunka počas druhej svetovej vojny slúžil v jednotkách Waffen-SS, v 14. dobrovoľníckej divízii "Galizien", zloženej prevažne z etnických Ukrajincov pod nacistickým velením.

Krátko pred kapituláciou v roku 1945 bola jednotka premenovaná na 1. ukrajinskú divíziu. Jej členovia boli obvinení zo zabitia poľských a židovských civilistov, súdny tribunál ich však neuznal vinnými zo žiadnych vojnových zločinov.

Počas druhej svetovej vojny bojovali na nemeckej strane tisíce Ukrajincov, ale ďalšie milióny slúžili v sovietskej Červenej armáde.

V Kanade žije druhá najväčšia ukrajinská diaspóra na svete, pripomína AFP.