Quantcast
< sekcia Zahraničie

Rusko zaradilo na zoznam zahraničných agentov aj Kasparova

Na archívnej snímke šachový veľmajster Garri Kasparov. Foto: TASR/AP

Označenie "zahraničný agent" udeľujú ruské úrady na základe zákona z roku 2012, podľa ktorého sa používa pri každej mimovládnej organizácii prijímajúcej peniaze zo zahraničia.

Moskva 21. mája (TASR) - Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo v piatok na zoznam tzv. zahraničných agentov prominentnú dvojicu kritikov Kremľa - šachového veľmajstra Garriho Kasparova a bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Rezort to uviedol na svojej webstránke, informuje agentúra Reuters.

Označenie "zahraničný agent" udeľujú ruské úrady na základe zákona z roku 2012, podľa ktorého sa používa pri každej mimovládnej organizácii prijímajúcej peniaze zo zahraničia. V roku 2017 bola platnosť tohto zákona rozšírená tiež na médiá a od roku 2019 aj na konkrétnych novinárov, aktivistov a ďalších jednotlivcov. Označenie "zahraničný agent" vyvoláva konotácie z čias studenej vojny.

Ruské ministerstvo spravodlivosti na svojej webstránke uvádza, že finančné prostriedky Chodorkovského aj Kasparova pochádzajú z Ukrajiny. Pri Kasparovovi sa ako zdroj jeho financií spomína aj nezisková Nadácia pre ľudské práva (HRF), ktorej v súčasnosti predsedá.