Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Rusko zaznamenalo päť prípadov porušenia prímeria v Karabachu

Na snímke z videa zverejneného tlačovou službou ruského ministerstva obrany vo štvrtok 21. septembra 2023 ruské mierové sily pomáhajú etnickým Arménom dostať sa do tábora neďaleko Stepanakertu v Náhornom Karabachu. Foto: TASR/AP

Arménski separatisti v Náhornom Karabachu vo štvrtok obvinili Azerbajdžan z porušenia dohody o prímerí, ktorú obe strany uzavreli v stredu.

Moskva 21. septembra (TASR) — Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že zaznamenalo päť prípadov porušenia prímeria, ktoré ukončilo vojenskú operáciu Azerbajdžanu proti Arménskom podporovaným separatistom v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Od uzavretia dohody o ukončení bojov bolo zaznamenaných päť prípadov porušenia prímeria - dva v okrese Šuša a tri v okrese Mardakert," oznámil ruský rezort obrany.

Arménski separatisti v Náhornom Karabachu vo štvrtok obvinili Azerbajdžan z porušenia dohody o prímerí, ktorú obe strany uzavreli v stredu. Baku tieto tvrdenia poprelo s tým, že ide o "úplné klamstvo a dezinformáciu".

Vo štvrtok sa v azerbajdžanskom meste Jevlach konali prvé rozhovory medzi arménskymi separatistami a Azerbajdžanom o integrácii Náhorného Karabachu. Azerbajdžan toto rokovanie označil za konštruktívne a prisľúbil, že regiónu poskytne potravinovú a humanitárnu pomoc.

Aj napriek prímeriu sa podľa spravodajcu agentúry AFP v čase rokovaní ozývala streľba v Stepanakerte, ktorý je baštou separatistických jednotiek.

Azerbajdžanské sily v utorok spustili v Náhornom Karabachu pozemnú vojenskú "protiteroristickú" operáciu, ktorej cieľom bolo "obnovenie ústavného poriadku". Podľa zdrojov z prostredia arménskych separatistov prišlo počas nej o život najmenej 200 ľudí a 400 ďalších utrpelo zranenia.