Quantcast
< sekcia Zahraničie

Ruská vláda: Rusko zvyšuje svoj rezervný fond

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ukrajina medzitým v sobotu (9.4.) oznámila, že zakázala všetok dovoz z Ruska, donedávna jedného z jej kľúčových obchodných partnerov.

Moskva 10. apríla (TASR) - Ruská vláda v nedeľu oznámila, že zvyšuje svoj rezervný fond o 273,4 miliardy rubľov (3,52 miliardy USD, zhruba 3,24 miliardy eur), aby zabezpečila ekonomickú stabilitu potom, ako Západ uvalil na Moskvu sankcie za inváziu na Ukrajinu.

"Prostriedky budú okrem iného použité na realizáciu opatrení zameraných na zabezpečenie ekonomickej stability vo svetle vonkajších sankcií," uviedla vláda vo vyhlásení.

Ukrajina medzitým v sobotu (9.4.) oznámila, že zakázala všetok dovoz z Ruska, donedávna jedného z jej kľúčových obchodných partnerov. Hodnota exportu pred vojnou dosahovala približne 6 miliárd USD ročne. A vyzvala ostatné štáty, aby ju nasledovali a uvalili na Moskvu prísnejšie ekonomické sankcie.

"Dnes sme oficiálne oznámili úplné ukončenie obchodovania s tovarom s agresorským štátom," napísala v sobotu ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková na svojom účte na Facebooku. "Odteraz sa na územie nášho štátu nebudú môcť dovážať žiadne výrobky Ruskej federácie."

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára prakticky neexistuje výmena tovarov a služieb medzi oboma susednými krajinami, no po sobotňajšom kroku sa z ukončenia dovozu stáva zákon.

"Rozpočet nepriateľa tieto prostriedky nedostane, čo zníži jeho potenciál financovať vojnu,"
povedala Svyrydenková.

"Takýto krok Ukrajiny môže slúžiť ako príklad pre našich západných partnerov a stimulovať ich k posilneniu sankcií voči Rusku, vrátane zavedenia energetického embarga a izolácie všetkých ruských bánk,"
dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane vyzýva Západ, aby bojkotoval ruskú ropu a iný export a zastavil vývoz do Ruska pre jeho vojenský útok.

Na archívnej snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Foto: TASR/AP


Západ uvalil na Rusko množstvo sankcií, ktoré už Moskvu izolovali do takej miery, akú jeho veľká ekonomika ešte nezažila. A britský premiér Boris Johnson v sobotu avizoval, že prídu ďalšie sankcie.

(1 EUR = 1,0861 USD)