Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Zahraničie

Ruskú učiteľku udali žiaci pre protivojnové vyjadrenia

Ilustračné foto. Foto: TASR - Roman Hanc

Učiteľke teraz pravdepodobne hrozí pokuta až do výšky 5,1 milióna rubľov alebo maximálne desaťročné väzenie.

Moskva 2. apríla (TASR) - Učiteľku angličtiny v ruskom meste Penza zatkli po tom, ako jej žiaci na polícii nahlásili, že mala protivojnové poznámky. Informovala o tom v piatok večer stanica BBC odvolávajúca sa na správu, ktorú zverejnil portál Meduza.

Študenti v tínedžerskom veku boli zjavne znepokojení z toho, že sa im zrušil plánovaný športový výlet do Česka, pričom svojej 55-ročnej učiteľky angličtiny, Iriny Genovej, sa pýtali, čo si o tom myslí. Diskusiu s ňou z 18. marca si nahrali.

Prepis ich rozhovoru zverejnil web Meduza založený nezávislými ruskými novinármi a momentálne sídliaci v Lotyšsku. Učiteľka podľa neho žiakom povedala, že zrušenie cesty bolo správne. Zároveň dodala, že takéto veci sa budú naďalej stávať, ak sa Rusko "nezačne správať civilizovane".

Rusko tiež prirovnala k Severnej Kórei a na vojnu na Ukrajine "vyjadrila odlišný názor od toho oficiálneho", uviedla Meduza, ktorú zmonitorovala BBC. Genovej teraz pravdepodobne hrozí pokuta až do výšky 5,1 milióna rubľov alebo maximálne desaťročné väzenie.