Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Ruský minister obrany navštívil ukrajinskú frontovú líniu

Šojgu navštívil veliteľské stanovište, kde mu veliteľ skupiny podal správu o aktuálnej situácii a odovzdal vojakom štátne vyznamenania v sobotu 4. marca 2023. Foto: TASR/AP

Šojgu navštívil frontovú líniu v čase, keď sa zintenzívňujú boje o mesto Bachmut na východe Ukrajiny.

Moskva 4. marca (TASR) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil frontovú líniu na východe Ukrajiny. V sobotu o tom v aplikácii Telegram informoval ruský rezort obrany. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Šojgu vykonal "kontrolu veliteľského postu jedného z ruských oddielov smerom na juh Doneckej oblasti". Ministerstvo zároveň zverejnilo aj video, na ktorom Šojgu odovzdáva ruským vojakom medaily a prechádza sa ulicami zničeného, bližšie neurčeného mesta. Ministra obrany sprevádzal veliteľ Východného vojenského okruhu generálporučík Rustam Muradov.

Denník The Guardian pripomína, že najvyšší vojenskí predstavitelia Ruska navštevovali od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu frontovú líniu len sporadicky.

Šojgu navštívil frontovú líniu v čase, keď sa zintenzívňujú boje o mesto Bachmut na východe Ukrajiny. Ruské sily dosiahli v uplynulých mesiacoch v okolí mesta značný postup a ohrozili tak zásobovacie trasy pre ukrajinských obrancov Bachmutu. Významnú úlohu pri tom zohráva najmä ruská žoldnierska Vagnerova skupina.

Generálny štáb ukrajinskej armády vo štvrtok na platforme Telegram uviedol, že Rusko na Bachmut neustále útočí a stále postupuje. Poslanec ukrajinského parlamentu Serhij Rachmanin zároveň vyhlásil, že Ukrajina sa bude musieť z Bachmutu skôr či neskôr stiahnuť. Podľa neho totiž "nemá zmysel držať mesto za každú cenu".