< sekcia Zahraničie

Ruský veľvyslanec: Putin a Trump diskutovali o referende na Ukrajine

Na archívnej snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Donald Trump sa na Twitteri vyjadril, že s Putinom diskutovali o Ukrajine, ale nespomenul referendum alebo detaily o rozhovore na túto tému.

Moskva 20. júla (TASR) - Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov v piatok uviedol, že prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump diskutovali na summite o možnom referende na východnej Ukrajine.

Antonov povedal na konferencii v Moskve, že o "tejto záležitosti sa diskutovalo" a Putin dal Trumpovi "konkrétne návrhy" s cieľom nájsť riešenia ukrajinského konfliktu. Veľvyslanec neposkytol viac podrobností o tom, čo sa o Ukrajine na pondelkovom helsinskom summite hovorilo.

Trump sa na Twitteri vyjadril, že s Putinom diskutovali o Ukrajine, ale nespomenul referendum alebo detaily o rozhovore na túto tému.

Agentúra AP pripomína, že USA a Rusko sú na opačných stranách, čo sa týka konfliktu na Ukrajine, ktorý sa rozpútal po ľudovej vzbure proti proruskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi a po ruskej anexii Krymu v roku 2014.

Ruský veľvyslanec sa vyjadril aj k 29-ročnej ruskej občianke Marii Butinovej, ktorá je v Spojených štátoch obvinená zo sprisahania s cieľom vykonávať činnosť agentky Ruskej federácie. Americký súd nariadil v stredu jej väzobné stíhanie.

Antonov označil jej zatknutie za "frašku" a uviedol, že Moskva pracuje na jej návrate do Ruska. Obvinenia voči nej sú podľa neho nepodložené a americké úrady sa snažili "ju zlomiť" a v prvých dňoch po zatknutí jej zamietli konzulárne návštevy.

Zástupcovia ruskej ambasády ju navštívili vo štvrtok vo Washingtone a vo vyhlásení uviedli, že je v dobrom zdravotnom stave, ale "má ťažkosti s prispôsobovaním sa väzenským podmienkam".