Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. jún 2023Meniny má Margaréta
< sekcia Zahraničie

Rušňovodiči v Nemecku dostali za dnešný štrajk celkovo 225.000 eur

Štrajk nemeckých rušňovodičov, ktorý má trvať 66 hodín, ochromil železničnú dopravu v celej krajine v stredu 22. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Finančná kompenzácia za štrajk pochádza priamo z účtov nemeckej stavovskej odborovej organizácie.

Berlín 22. apríla (TASR) - Na dnešnom štrajku sa podľa nemeckej stavovskej odborovej organizácie GDL zúčastnilo zhruba 3000 rušňovodičov. Za každý deň štrajku dostane každý účastník od odborov 75 eur, čiže odbory im zaplatia zhruba 225.000 eur denne. Informovala o tom agentúra DPA.

Finančná kompenzácia za štrajk pochádza priamo z účtov GDL i keď odbory môžu požiadať o príspevok aj štátnu organizáciu DBB. Predpokladom je podanie žiadosti pre každú jednu etapu štrajku zvlášť.Predpisy DBB umožňujú vyplatiť najviac 50 eur. "Za každú neodpracovanú hodinu, ktorú zamestnávateľ strháva z mesačnej mzdy, zaplatíme 10 eur, maximálne však za päť hodín denne," povedal prezident DBB Klaus Dauderstädt. Celkové sumy, ktoré majú GDL a DBB k dispozícii, nie sú známe.

Rušňovodiči nákladných vlakov v Nemecku prerušili prácu už v utorok popoludní (21.4.) a v noci nadnes sa k nim pridali aj ich kolegovia z osobnej dopravy. Štrajk, ktorý má trvať 66 hodín, ochromil železničnú dopravu v celej krajine.