Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Poliaci sa štvrtej vlny pandémie veľmi neboja, ukázal prieskum

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poľsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 3000 nových potvrdených prípadov a ďalších 60 úmrtí.

Varšava 14. októbra (TASR) – Počet nakazených a hospitalizovaných sa v Poľsku zvyšuje, Poliaci sa však štvrtej vlny veľmi neboja a veria, že krajina je na ňu dobre pripravená. Také sú závery prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracovala agentúra IBRiS pre poľský denník Rzeczpospolita. Správu priniesla vo štvrtok agentúra PAP.

Z výskumu vyplýva, že takmer polovica Poliakov verí, že ich krajina je dobre pripravená na zvládnutie štvrtej vlny pandémie. Od tohto optimizmu ich neodradili ani aktuálne stúpajúce počty potvrdených prípadov a hospitalizácií.

„Až 34,1 percenta opýtaných vyjadrilo jednoznačný súhlas s tvrdením (o dobrej pripravenosti na štvrtú vlnu), zatiaľ čo ďalších 15,3 percenta opýtaných s tvrdením skôr súhlasilo. Ide o najvyššie čísla od začiatku pandémie," napísal denník Rzeczpospolita.

„Je to typické zbožné želanie, ktoré ukazuje, že v súčasnosti sú fakty pre Poliakov menej dôležité ako ich osobné očakávania," komentoval výsledky prieskumu profesor spoločenskej psychológie Zbigniew Necki, ktorý pôsobí na Jagelonskej univerzite v Krakove. Podľa neho si Poliaci „na pandémiu zvykli a už ju veľmi neprežívajú".

Z prieskumu však vyplýva, že až 38,3 percenta Poliakov vidí kriticky tému pripravenosti krajiny na štvrtú vlnu pandémie. „Veľmi kriticky" sa vyjadrilo 17,9 percenta respondentov.

Agentúra PAP v tejto súvislosti pripomenula, že počet infikovaných v krajine naďalej stúpa. Poľsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 3000 nových potvrdených prípadov a ďalších 60 úmrtí. O deň predtým pribudlo 2640 pozitívne testovaných. V nemocniciach aktuálne leží 2796 pacientov s covidom.