Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Zahraničie

Rzeczpospolita: Poľsko sa stalo hlavným terčom ruských hackerov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Rzeczpospolita uvádza, že podľa odborníkov v oblasti informačných technológií si Poľsko vybudovalo dobrú obranu a ochranu pred kybernetickými útokmi.

Varšava 22. februára (TASR) - Poľsko sa stalo hlavným cieľom hackerov, ktorí sú pravdepodobne napojení na Kremeľ. Upozornil na to denník Rzeczpospolita, podľa ktorého neprejde deň, počas ktorého by Poľsko nečelilo kybernetickému útoku. TASR správu prevzala od agentúry PAP.

"Na summite CPX o kybernetickej bezpečnosti vo Viedni odborníci prezentovali dáta, ktoré jasne ukazujú, že sme jedným z hlavných celosvetových cieľov kybernetických zločincov," uviedla Rzeczpospolita.

"Väčšina týchto útokov je spojená s Ruskom a Bieloruskom. Okrem hackerských skupín NoName a APT bola v posledných týždňoch mimoriadne aktívna aj hackerská skupina s názvom Winter Vivern," uvádza denník.

Skupina Winter Vivern je podľa denníka aktívna od decembra 2020 a pravdepodobne vykonáva kybernetické špionážne kampane v prospech Ruska a Bieloruska. Najnovšie dáta ukazujú, že sa zameriava predovšetkým na ciele na Ukrajine, v Gruzínsku a v Poľsku.

Ohrozenie Poľska kybernetickými útokmi potvrdil pre denník aj generálmajor Karol Molenda, veliteľ poľských kybernetických obranných síl. Podľa neho je spomedzi všetkých krajín sveta najviac napádané tzv. DDoS útokmi. Pri tomto type útoku webové stránky zahltí obrovské množstvo umelo vytvorených požiadaviek a tým sa zablokujú pre ostatných používateľov.

Rzeczpospolita uvádza, že podľa odborníkov v oblasti informačných technológií si Poľsko vybudovalo dobrú obranu a ochranu pred kybernetickými útokmi. V indexe kybernetickej bezpečnosti pre roky 2022/2023 amerického časopisu MIT Technology Review sa Poľsko dokonca umiestnilo na šiestom mieste, poukazuje denník.