< sekcia Zahraničie

Nový španielsky premiér informoval kráľa o zložení vlády

Nový španielsky premiér Pedro Sánchez, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Členovia novej španielskej vlády zložia ústavou predpísaný sľub vo štvrtok predpoludním.

Madrid 6. júna (TASR) - Nový španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu podvečer vo svojom sídle v Madride oznámil, že hlavu štátu, kráľa Filipa VI., informoval o zložení novej vlády. Informáciu prinieslo internetové vydanie mienkotvorného denníka El País.

Sánchez zdôraznil, že sa teší na spoluprácu s vybranými osobnosťami v záujme blaha krajiny a španielskeho ľudu. Súčasne vyzdvihol zakotvenosť krajiny v Európskej únii a proeurópsku orientáciu vládneho kabinetu.

Ministrom zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce bude rodák z Katalánska Josep Borrell, bývalý predseda Európskeho parlamentu z rokov 2004-2007, niekdajší minister verejných prác, dopravy a životného prostredia.

Ministrom vnútra bude rodák z baskického Bilbaa Fernando Grande-Marlaska.

Rezort obrany bude riadiť blízka Sánchezova spolupracovníčka Margarita Roblesová.

María Jesús Monterová, absolventka štúdia medicíny, povedie rezort financií.

Rezort spravodlivosti bude riadiť Dolores Delgadová, ktorá na ministerstvo prichádza po 25 rokoch pôsobenia na Národnom súde, kde sa okrem iného venovala boju proti terorizmu. Naposledy bola prokurátorkou-koordinátorkou boja proti džihádistickému terorizmu.

Ministerkou hospodárstva bude Nadia Calvinová, súčasná generálna riaditeľka pre rozpočet pri Európskej komisii. Jej vymenovaním chcel premiér vyslať signál bezpečnosti a pokoja do Bruselu a upokojiť finančné trhy. Päťdesiatročná právnička a ekonómka má totiž v sídelnom meste Európskej únie značný kredit a dôveru.

Riadenie ministerstva vedy a inovácií zverili prvému španielskemu astronautovi Pedrovi Duquemu, ktorý je pôvodným povolaním letecký inžinier.

Podpredsedníčkou vlády a súčasne ministerkou pre rovnoprávnosť bude exministerka kultúry z vlády premiéra Zapatera Carmen Calvová.

Muži budú v novej španielskej vláde po prvý raz v histórii v menšine, podpredsednícky post a riadenie desiatich rezortov zveril premiér ženám.

Členovia novej španielskej vlády zložia ústavou predpísaný sľub vo štvrtok predpoludním do rúk panovníka Filipa VI. v jeho sídle, kráľovskom paláci Zarzuela v Madride.