< sekcia Zahraničie

Sankcie EÚ v kauze Navaľnyj sa týkajú aj šéfa ruskej FSB

Riaditeľ ruskej tajnej služby FSB Alexandr Bortnikov (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin sa rozprávajú v sídle FSB v Moskve, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Sankcie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách.

Brusel/Moskva 15. októbra (TASR) - Sankcie, ktoré EÚ uvalila v súvislosti s pokusom o otrávenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, sa týkajú šiestich osôb z blízkeho okolia prezidenta Vladimira Putina a jedného výskumného ústavu. Rozhodnutie o sankciách bolo zverejnené vo štvrtok v Oficiálnom vestníku EÚ, čím reštrikcie nadobudli platnosť.

Z výnosu vyplýva, že na sankčnom zozname sa ocitol aj riaditeľ tajnej služby FSB Alexandr Bortnikov a námestník prezidentskej kancelárie Sergej Kirijenko, ako aj Štátny výskumný ústav organickej chémie a technológie, s ktorým majú podnikatelia z EÚ zakázané udržiavať akýkoľvek vzťah.

Cielené sankcie sa týkajú aj šéfa správy pre vnútornú politiku v prezidentskej kancelárii Andreja Jarina, zástupcov ministra obrany Alexeja Krivoručka a Pavla Popova, ako aj splnomocnenca ruského prezidenta pre Sibírsky federálny okruh Sergeja Meňajla.

Sankcie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách.

Šéfovia diplomacií európskych krajín sa na príprave sankcií voči Rusku dohodli ešte v pondelok na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu. Ministri tak podporili nemecko-francúzsky návrh, ktorého cieľom je zaradiť na sankčný zoznam osoby, ktoré mohli byť v Rusku do tohto prípadu zapojené.

Nemecko a Francúzsko tvrdia, že za augustovú otravu Navaľného nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok je zodpovedné Rusko. Moskva akýkoľvek podiel na Navaľného otrave popiera.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) 6. októbra potvrdila, že v skúmaných vzorkách odobratých Navaľnému boli nájdené stopy látky zo skupiny novičok. K rovnakým výsledkom dospeli aj laboratóriá v Nemecku, Francúzsku a vo Švédsku.

Navaľnému prišlo nevoľno a upadol do kómy, keď 20. augusta lietadlom cestoval z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni - 22. augusta - povolili lekári z Omska Navaľného prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra.