Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

EÚ: Sankcie voči Číne nie sú riešením krízy v Hongkongu

Čínsky polovojenský policajt s ochranným rúškom hliadkuje na Námestí nebeského pokoja, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Británia, Spojené štáty, Kanada a Austrália už vo štvrtok obvinili Čínu, že svojou snahou presadiť nový zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu porušuje svoje medzinárodné záväzky.

Brusel 29. mája (TASR) - Európska únia v piatok vyhlásila, že presadenie čínskeho zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu poškodilo vzťahy s Pekingom, ale uvalenie sankcií problém nevyrieši. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"EÚ vyjadruje vážne znepokojenie nad krokmi podniknutými Čínou 28. mája, ktoré nie sú v súlade s jej medzinárodnými záväzkami," uviedol v mene 27 členských štátov šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

"Vzťahy EÚ s Čínou sú založené na vzájomnom rešpekte a dôvere. Toto rozhodnutie Pekingu ešte viac spochybňuje jeho vôľu dodržiavať svoje medzinárodné záväzky," dodal Borrell po rozhovoroch s ministrami zahraničných vecí členských štátov Únie.

Na otázku, či Brusel pohrozí Číne sankciami po tom, čo čínsky parlament schválil nový bezpečnostný zákon, však Borrell odpovedal: "Nemyslím si, že sankcie sú spôsob vyriešenia problémov v Číne."

Čínsky parlament vo štvrtok schválil návrh zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý podľa kritikov ukončí autonómiu tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Návrh zákona zakazuje aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Británia, Spojené štáty, Kanada a Austrália už vo štvrtok obvinili Čínu, že svojou snahou presadiť nový zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu porušuje svoje medzinárodné záväzky. "Rozhodnutie Číny zaviesť nový bezpečnostný zákon pre autonómny Hongkong je v priamom rozpore s medzinárodnými záväzkami krajiny na základe spoločnej čínsko-britskej deklarácie, medzinárodnej zmluvy zaregistrovanej v OSN," uvádzalo sa v spoločnom vyhlásení štvorice zmienených krajín.

V texte vyhlásenia sa ďalej dodávalo, že návrh zákona nerešpektuje princíp "jedna krajina, dva systémy", na základe ktorého mal Hongkong po roku 1997 prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.