Quantcast
< sekcia Zahraničie

Sassoli bude mať v piatok v Ríme štátny pohreb

Na archívnej snímke z 11. januára 2022 sa europoslanec zapisuje do kondolenčnej knihy v budove Európskeho parlamentu v Bruseli na pamiatku zosnulého predsedu EP Davida Sassoliho. Foto: TASR/AP

Očakáva sa na nich účasť predsedu Európskej rady Charlesa Michela a tiež predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej.

Rím 12. januára (TASR) - Zosnulý predseda Európskeho parlamentu David Sassoli bude mať v piatok štátny pohreb. Oznámila to v stredu talianska vláda. Preukázanie takejto pocty Sassolimu navrhol taliansky premiér Mario Draghi, informuje agentúra DPA.

Pohrebné obrady sa majú uskutočniť v piatok v rímskej Bazilike Panny Márie, anjelov a mučeníkov (Santa Maria degli Angeli e dei Martiri). Očakáva sa na nich účasť predsedu Európskej rady Charlesa Michela a tiež predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej.

Sassoli zomrel v utorok o 1.15 h vo veku 65 rokov na onkologickej klinike v talianskom meste Aviano, kde bol hospitalizovaný. Sassolimu pred rokmi diagnostikovali nádorové ochorenie známe ako mnohopočetný myelóm. Politik v septembri dostal zápal pľúc, s ktorým skončil v nemocnici v Štrasburgu. V decembri bol znova hospitalizovaný, a to pre vážne zdravotné komplikácie spôsobené zlyhávaním jeho imunitného systému.

Európsky parlament si tento mesiac volí nového predsedu. Sassoli sa však neplánoval uchádzať o znovuzvolenie.