< sekcia Zahraničie

Sassoli uvítal dohodu o brexite a odsúdil tureckú ofenzívu

Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli . Foto: TASR/AP

Európsky parlament podľa Sassoliho víta dohodu, ktorú EÚ dosiahla so Spojeným kráľovstvom.

Brusel 17. októbra (TASR) - Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli vo štvrtok uvítal dohodu o brexite, ktorú dosiahla EÚ s Veľkou Britániou, a odsúdil ofenzívu Turecka v severovýchodnej časti Sýrie. Píše sa o tom dokumente, ktorý na svojej webovej stránke zverejnil EP.

Európsky parlament podľa Sassoliho víta dohodu, ktorú EÚ dosiahla so Spojeným kráľovstvom. "EP dôkladne preskúma podmienky a obsah dohody, aby overil, že je v súlade so záujmami EÚ a jej občanov," povedal Sassoli počas otvorenia zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Dohodu ešte musia schváliť Európsky parlament a aj britský parlament.

"Dôrazne a bezvýhradne odsudzujeme vojenskú operáciu Turecka v severovýchodnej Sýrii," povedal Sassoli v súvislosti s tureckou ofenzívou v severovýchodnej časti Sýrie.

Podľa jeho slov kurdské obyvateľstvo v tejto oblasti, ktoré statočne bojovalo proti teroristom z islamistickej organizácie Islamský štát (IS), teraz čelí útokom členskej krajiny NATO.

Ofenzíva podľa Sassoliho predstavuje hrubé porušenie medzinárodného práva, podkopáva stabilitu a bezpečnosť v tejto oblasti, prináša ďalšie utrpenie ľuďom, ktorí sú už zasiahnutí vojnou, a takisto bráni v prístupe humanitárnej pomoci.

"Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zastavili tento prejav agresie," povedal.

V súvislosti s rozširovaním Európskej únie uviedol, že EP "podporuje otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom", s čím podľa neho súhlasí i Európska komisia.

Vypočúvania kandidátov na post eurokomisárov podľa Sassoliho stále pokračujú a hlasovanie o novom zložení Európskej komisie, ktorú bude viesť Ursula von der Leyenová, sa má uskutočniť v novembri.

(osobitný spravodajca TASR Erik Rédli)