Quantcast
< sekcia Zahraničie

Schallenberg bude opäť ministrom zahraničia, opozícia chce nové voľby

Na archívnej snímke Alexander Schallenberg. Foto: TASR/AP

Odchod z politiky ohlásil aj minister financií a Kurzov dôverník Gernot Blümel.

Viedeň 3. decembra (TASR) - Na predčasné parlamentné voľby vyzval v piatok predseda opozičnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbert Kickl. Na voľby je údajne pripravená aj Sociálnodemokratická strana Rakúska, uviedol podpredseda poslaneckého klubu Jörg Leichtfried. Informovala o tom agentúra APA.

Obaja reagovali na štvrtkové oznámenie bývalého kancelára Sebastiana Kurza o odchode z politiky a následné vyjadrenie šéfa vlády Alexandra Schallenberga, že odstupuje z funkcie kancelára. Odchod z politiky ohlásil aj minister financií a Kurzov dôverník Gernot Blümel. Kurz sa vzdal postu kancelára pred dvoma mesiacmi v súvislosti s vyšetrovaním z korupcie.

Podľa sociálneho demokrata Leichtfrieda sa ÖVP úporne snaží udržať pri moci, pričom "Zelení počas uplynulých dvoch rokov veľakrát ukázali, že sú ochotní toho veľa politicky prehltnúť, aby sa udržali vo vláde".

Ako zdôraznil Kickl od slobodných, volebný výsledok z roku 2019 už neodráža súčasné nálady obyvateľstva. Medzitým podľa neho vyšiel najavo "korupčný systém ÖVP", pričom dôvodom na nové voľby je aj "škandalózne správanie sa ÖVP v pandemickej politike".

Predsedníctvo rakúskych ľudovcov (ÖVP) na mimoriadnom piatkovom rokovaní jednomyseľne rozhodlo, že budúcim kancelárom a aj straníckym lídrom bude doterajší minister vnútra Karl Nehammer. Schallenberg by sa podľa najnovších informácií mal v Nehammerovej vláde vrátiť na post ministra zahraničných vecí, kde pôsobil pod kancelárom Kurzom.

Štajerský hajtman Hermann Schützenhöfer z ÖVP avizoval, že podľa jeho strany predčasné parlamentné voľby nie sú potrebné, keďže – ako predpokladá – súčasná koalícia ÖVP a Zelených môže pokračovať v práci.

Rakúskeho kancelára oficiálne vymenúva prezident republiky, tento krok sa však považuje za formalitu. Nehammer však bude potrebovať podporu koaličného partnera – Zelených. Zatiaľ nie je známe, kedy by mohol Nehammer oficiálne prevziať úrad kancelára.