Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Scholz chce naďalej telefonovať s Putinom

Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším darcom vojenskej techniky pre Ukrajinu, vyplýva z údajov Kielskeho inštitútu pre svetové hospodárstvo (IfW).

Berlín 29. januára (TASR) – V úsilí o ukončenie vojny na Ukrajine bude nemecký kancelár Olaf Scholz aj naďalej viesť priame rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ochotu pokračovať k takýchto kontaktoch medzitým potvrdil aj Kremeľ, informuje TASR na základe správ agentúr DPA a Reuters.

"Budem znova telefonovať s Putinom, pretože je potrebné spolu hovoriť," povedal Scholz pre nedeľňajšie vydanie novín Tagesspiegel. "Je na Putinovi, aby stiahol vojská z Ukrajiny a ukončil túto strašnú nezmyselnú vojnu."

Súčasná situácia sa podľa kancelára nezmení, kým bude Rusko pokračovať vo vojne s neobmedzenou agresiou. Telefonáty s Putinom síce nie sú "tónom nezdvorilé", šéf Kremľa však opakovane dáva najavo, že chce časti susednej krajiny zabrať silou, čo je neprijateľné, zdôraznil Scholz.

"Niekedy išlo aj o konkrétne otázky výmeny zajatcov, vývozu obilia z Ukrajiny a jadrovej elektrárne Záporožie," povedal kancelár o doterajších telefonátoch. "Pre mňa je však dôležité, aby sa rozhovory vždy vrátili k aktuálnej téme: ako sa svet dostane z tejto hroznej situácie? Predpoklad je jasný: stiahnutie ruských vojsk."

Moskva reagovala, že v súčasnosti nie sú konkrétne plány na ďalší telefonát medzi Scholzom a Putinom. Hovorca Kremľa však pre agentúru RIA Novosti v nedeľu tiež povedal, že ruský prezident zostáva otvorený kontaktom s nemeckým kancelárom, informovala agentúra Reuters.

Putin a Scholz sa naposledy telefonicky rozprávali začiatkom decembra minulého roka. Ruský líder vtedy povedal, že postoje Nemecka a Západu k Ukrajine sú "deštruktívne", a vyzval Berlín, aby prehodnotil svoj prístup.

Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším darcom vojenskej techniky pre Ukrajinu, vyplýva z údajov Kielskeho inštitútu pre svetové hospodárstvo (IfW).