Quantcast
< sekcia Zahraničie

Scholz: G7 je jednotná v podpore Ukrajiny; Putin nemôže vojnu vyhrať

Zľava britský premiér Boris Johnson, americký prezident Joe Biden, nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a taliansky premiér Mario Draghi počas stretnutia lídrov skupiny G7 v rámci summitu G7 na zámku Elmau v nemeckom meste Krün pri Garmisch-Partenkirchene 28. júna 2022. Foto: TASR/AP

"Budeme aj naďalej zvyšovať ekonomické a politické náklady tejto vojny pre prezidenta (Vladimira) Putina a jeho režim," uviedol Scholz.

Berlín 28. júna (TASR) - Lídri siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7 v utorok odsúdili ruskú inváziu na Ukrajinu ako nezákonnú a neospravedlniteľnú a zhodli sa na tom, že Rusku za rozpútanie tejto vojny spôsobia "vážne a okamžité ekonomické škody". Oznámil to hostiteľ summitu, nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informovala na základe tlačovej konferencie po skončení stretnutia na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

"Rusko vedie vojnu na Ukrajine už 125 dní. Skupina G7 túto nemilosrdnú vojnu odsudzuje. Pondelkový raketový útok na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk je ďalším dôkazom toho, že (ruský prezident) Putin pokračuje vo svojej brutálnej agresii voči civilnému obyvateľstvu," povedal na úvod tlačovej konferencie Olaf Scholz.

Nemecký kancelár zopakoval, že skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta stojí "tesne a neochvejne" na strane Ukrajiny, ktorá čelí ruskej agresii.

"Podporujeme Ukrajinu v jej obrane a ponúkame jej perspektívu do budúcnosti," dodal kancelár a zároveň vyhlásil, že je potrebný "Marshallov plán pre Ukrajinu". Zároveň sľúbil odvetu Kremľu za vojnu, ktorú rozpútal.

"Budeme aj naďalej zvyšovať ekonomické a politické náklady tejto vojny pre prezidenta (Vladimira) Putina a jeho režim," uviedol Scholz.

Nemecký kancelár označil summit G7 za dôležitý. Stretnutie podľa agentúry DPA demonštrovalo jednotu a odhodlanie Západu postaviť sa na odpor voči Rusku. Scholz v tejto súvislosti doplnil, že G7 odmieta ruský naratív o tom, že iba Západ odsudzuje túto inváziu.