Quantcast
< sekcia Zahraničie

Scholz v telefonáte s Putinom vyzval na prímerie na Ukrajine

Nemecký kancelár Olaf Scholz, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Podľa britskej stanice BBC Putin nemeckému kancelárovi povedal, že mierové rokovania blokuje Kyjev, nie Moskva.

Moskva/Berlín 13. mája (TASR) - Nemecký kancelár Olaf Scholz a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali v piatok telefonický rozhovor, v ktorom diskutovali najmä o situácii na Ukrajine "s dôrazom na humanitárne aspekty".

Ako s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa informovala agentúra DPA, šlo o ich prvý spoločný rozhovor po niekoľkých týždňoch a iniciovala ho nemecká strana.

Kremeľ vo svojom vyhlásení dodal, že jednou z tém rozhovoru bol aj stav rusko-ukrajinských rokovaní.

Podľa britskej stanice BBC Putin nemeckému kancelárovi povedal, že mierové rokovania blokuje Kyjev, nie Moskva.

Agentúra AFP napísala, že Scholz vyzval Putina, aby "vzhľadom na závažnosť vojenskej situácie a dôsledky vojny na Ukrajine, najmä v Mariupole", čo najskôr dosiahol "prímerie s cieľom zlepšiť humanitárnu situáciu a pokročiť v hľadaní diplomatického riešenia konfliktu".

Scholz tiež Putinovi pripomenul, že Moskva nesie "zodpovednosť" za prerušenie globálneho zásobovania potravinami v dôsledku invázie ruských jednotiek na Ukrajinu.

Nemecký kancelár v telefonáte rozhodne odmietol aj tvrdenie Moskvy, "že na Ukrajine je rozšírený nacizmus". To, že tam "vládnu nacisti", označil Scholz za nepravdivé.

Kremeľ na margo telefonátu Scholza s Putinom informoval: "Pozornosť bola upriamená na pokračujúce hrubé porušovanie noriem medzinárodného humanitárneho práva militantmi vyznávajúcimi nacistickú ideológiu, ich používanie neľudských teroristických metód".

Obaja politici sa podľa Kremľa dohodli, že "k téme Ukrajiny sa časom vrátia".