Quantcast
< sekcia Zahraničie

Šef diplomacie USA priletel na stretnutie so Zelenským

Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vystupuje z lietadla na Medzinárodnom letisku Borispol po prílete do Kyjeva v stredu 19. januára 2022. Foto: TASR/AP

Momentálne sme v bode, keď by Rusko mohlo kedykoľvek zaútočiť na Ukrajinu, povedala novinárom hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

Kyjev 19. januára (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken priletel v stredu na Ukrajinu, aby tamojšej vláde v čase pretrvávajúcich obáv z invázie ruských vojsk prejavil podporu Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP.

Šéf americkej diplomacie pristál v hlavnom meste Kyjev, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom.

Predstaviteľom Ruska a USA sa na minulotýždňových rokovaniach nepodarilo zmierniť napätie medzi Západom a Kremľom, pripomína AFP. Biely dom dokonca v utorok upozornil, že Rusko je pripravené "kedykoľvek" zaútočiť na Ukrajinu.

"Momentálne sme v bode, keď by Rusko mohlo kedykoľvek zaútočiť na Ukrajinu," povedala v utorok novinárom hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. "Na stole sú všetky možnosti," dodala s tým, že súčasná situácia je "mimoriadne nebezpečná".

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, foto z archívu.
Foto: TASR/AP


Blinken sa v piatok v Ženeve stretne so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Diskutovať chcú aj o situácii na ukrajinských hraniciach, kde sa sústredili tisíce ruských vojakov. Na stretnutí sa dohodli v telefonickom rozhovore.

Ešte predtým, vo štvrtok, sa Blinken zastaví v Berlíne, kde sa bude konať štvorstranné rokovanie šéfov diplomacií USA, Británie, Francúzska a Nemecka venované kríze na Ukrajine a prípadnej reakcii spojencov na vojenské kroky Ruska.

Severoatlantická aliancia už niekoľko týždňov upozorňuje na sústreďovanie ruských vojakov neďaleko hraníc s Ukrajinou. NATO Moskvu zároveň vystríha pred prípadnou inváziou na Ukrajinu.

Rusko však plánovanie vojenského zásahu na Ukrajine kategoricky popiera a naopak obviňuje Kyjev, že rozmiestňuje svoje sily v blízkostí území na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti.