Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Zahraničie

Šéf Európskej rady neohlásene pricestoval do Kyjeva

Na archívnej snímke predseda Európskej rady Charles Michel. Foto: TASR/AP

Len niekoľko hodín pred Michelom pricestoval na Ukrajinu nemecký minister obrany Boris Pistorius, taktiež na vopred neohlásenú návštevu. V pondelok Kyjev navštívil šéf Pentagónu Lloyd Austin.

Kyjev 21. novembra (TASR) - Predseda Európskej rady Charles Michel pricestoval v utorok na neohlásenú návštevu Kyjeva, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Urobil tak v deň, keď si Ukrajinci pripomínajú 10. výročie vypuknutie proeurópskych protestov, známych ako Euromajdan. Informujú agentúry AFP a DPA.

Proeurópske protesty vypukli v Kyjeve po tom, ako vtedajší proruský ukrajinský prezident Viktor Janukovyč napriek predchádzajúcim prísľubom odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, ktorá by znamenala väčší príklon Ukrajiny smerom k Západu.

Rusko v roku 2014 reagovalo na snahy Ukrajincov o odpútanie sa od ruského vplyvu anexiou ukrajinského Krymského polostrova, podporou údajných separatistov v Donbase, a vlani aj masívnou vojenskou inváziou na Ukrajinu.

"Je dobré byť opäť v Kyjeve, medzi priateľmi," napísal Michel v príspevku na sociálnych sieťach, ku ktorému pripojil fotku, kde vidno, ako vystupuje z vlaku.

Šéf Európskej rady, ktorá rozhoduje o celkovom politickom smerovaní a prioritách Únie, ešte pred cestou do Kyjeva povedal, že svojom návštevou chce "vyjadriť silnú podporu EÚ" pre Ukrajinu. Zároveň sa chce spoločne s prezidentom Zelenským pripraviť na decembrový summit EÚ.

Podľa Michela ukrajinská vláda napriek pokračujúcej ruskej vojenskej agresii "intenzívne pracuje na implementácii reforiem" potrebných na vstup do Únie. "EÚ bude bezpečnejšia a silnejšia, ak jej súčasťou bude aj Ukrajina," uviedol.

Európska komisia vo svojej nedávnej správe napriek určitým výhradám odporučila členským štátom otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. O tom, či k tomuto kroku dôjde, budú rozhodovať lídri EÚ na decembrovom summite.

Len niekoľko hodín pred Michelom pricestoval na Ukrajinu nemecký minister obrany Boris Pistorius, taktiež na vopred neohlásenú návštevu. V pondelok Kyjev navštívil šéf Pentagónu Lloyd Austin.