Quantcast
< sekcia Zahraničie

Šéf MAAE navštívi tento týždeň Kyjev a Moskvu

Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Mariano Grossi hovorí na tlačovej konferencii po mimoriadnom zasadnutí Rady guvernérov MAAE o situácii na Ukrajine 2. marca 2022 vo Viedni. Foto: TASR/AP

Záporožskú jadrovú elektráreň a jej okolie vrátane neďalekého mesta Enerhodar okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál.

Viedeň 4. októbra (TASR) - Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi navštívi ešte tento týždeň Kyjev a Moskvu. V utorkovom vyhlásení to oznámila MAAE, informuje agentúra AFP.

Grossi bude "pokračovať v konzultáciách" vo veci zaistenia jadrovej bezpečnosti a vytvorenia ochrannej zóny okolo ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES), uvádza MAAE.

V súvislosti s návrhom na zriadenie bezpečnej zóny v okolí elektrárne Grossi v septembri uviedol, že cieľom je dosiahnuť záväzok, že "žiadna vojenská akcia" nebude ohrozovať normálny chod ZAES.

Záporožskú jadrovú elektráreň a jej okolie vrátane neďalekého mesta Enerhodar okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál. Počas vojny sa opakovane dostala pod delostreleckú paľbu, z ktorej sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňovali. Tieto udalosti vyvolali obavy z možnej jadrovej katastrofy.

MAAE v utorok oznámila, že generálny riaditeľ ZAES Ihor Murašov nebude po prepustení z ruského zajatia pokračovať vo svojej funkcii. Nateraz nie je známe, kto ho na tomto poste vystrieda. Murašova zadržala ešte minulý piatok ruská hliadka, keď vo svojom vozidle cestoval z elektrárne do ruskými silami kontrolovaného mesta Enerhodar.