Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Zahraničie

Šéf mediálnej skupiny tvrdí, že Putin si hľadá nástupcu

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Putinovo funkčné obdobie sa skončí v roku 2024. Podľa ruskej ústavy nemôže jedna a tá istá osoba zastávať funkciu prezidenta viac ako dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

Moskva 23. októbra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin si hľadá svojho nástupcu. Na stretnutí so študentmi žurnalistiky na Moskovskej štátnej univerzite to vyhlásil generálny riaditeľ mediálnej skupiny Rossija segodňa Dmitrij Kiseľov, považovaný aj za "hlas Kremľa" či hlavného kremeľského propagandistu. Informovala o tom ruská televízna stanica TV Dožď.

Kiseľov na stretnutí so študentmi vysvetlil, že keby Putin svojho nástupcu nehľadal, "bolo by to nezodpovedné". "Som presvedčený, že každý zodpovedný politik by mal zabezpečiť kontinuitu moci," uviedol.

Podľa Kiseľova "samotný Putin povedal, že o tom premýšľa od rána do večera". Pokračoval, že bolo by nezodpovedné, keby Putin "zabuchol za sebou dvere, odišiel a nezanechal žiadneho nástupcu".

Kiseľov spresnil, že podpora zo strany bývalého prezidenta poskytovaná jeho nástupcovi je "celosvetovou tradíciou" a bežnou praxou. Tak to podľa neho bolo vo Francúzsku v prípade Francoisa Hollanda, ktorý ako "svojho protežanta" podporoval Emmanuela Macrona, či Baracka Obamu v Spojených štátoch, ktorý podporil Hillary Clintonovú, ale "tá to potom nezvládla". Nástupcu si svojho času našli aj lídri v Číne či Nemecku, vyhlásil Kiseľov a dodal, že v konečnom dôsledku o novom prezidentovi rozhodujú voliči.

Putinovo funkčné obdobie sa skončí v roku 2024. Podľa ruskej ústavy nemôže jedna a tá istá osoba zastávať funkciu prezidenta viac ako dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Putin, ktorý bol zvolený za hlavu štátu v roku 2012 a opätovne aj v roku 2018, už vo voľbách v roku 2024 nebude môcť kandidovať, konštatovala TV Dožď.