< sekcia Zahraničie

Šéf OSN vyzval na boj proti nenávistným prejavom v čase pandémie

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívna snímka. Foto: TASR

Politickí lídri musia podľa šéfa OSN skupinám obyvateľstva, ktoré sa stávajú terčom nenávistných útokov, preukázať solidaritu.

New York 8. mája (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v piatok na celosvetové úsilie v boji proti "cunami nenávisti a xenofóbie, hľadaniu obetného baránka a šírenie poplašných správ", ktoré spôsobila pandémia nového koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra DPA.

"Musíme konať teraz, a posilniť imunitu našich spoločností voči vírusu nenávisti," povedal Guterres. Apeloval na ľudí, aby bojovali proti nenávistným prejavom zameraných na židov, moslimov, utečencov, cudzincov, starým ľudí a ženy.

"(Nepriateľské) prejavy voči cudzincom prudko vzrástli na internete aj v uliciach, začali sa šíriť antisemitské konšpiračné teórie a objavili sa útoky proti moslimom súvisiace s (ochorením) COVID-19," vyhlásil Guterres vo videoposolstve.

Migranti a utečenci boli "očierňovaní ako zdroj nákazy (koronavírusom)" a bol im odopretý prístup k zdravotnej starostlivosti, poznamenal. Terčom represií sa stali aj novinári, zdravotníci a ľudskoprávni aktivisti, dodal.

Politickí lídri musia podľa šéfa OSN skupinám obyvateľstva, ktoré sa stávajú terčom nenávistných útokov, preukázať solidaritu. Sociálne siete by mali zase mazať neprimerané - rasistické, mizogýnne a inak škodlivé obsahy. Tomuto problému sa musia, ako zdôraznil, venovať aj vzdelávacie inštitúcie a občianska spoločnosť.