< sekcia Zahraničie

Šéfa libereckej polície Husáka museli náhle hospitalizovať

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Policajný prezident Jan Švejdar potvrdil, že Husákov stav je stabilizovaný.

Praha 29. januára (TASR) - Šéf krajskej polície v českom meste Liberec Vladislav Husák je vo vážnom stave v nemocnici. Informovala o tom v piatok Česká televízia, ktorú citoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Policajný prezident Jan Švejdar to potvrdil s tým, že Husákov stav je stabilizovaný. "Podľa informácií, ktoré mám k dispozícii, je stav Vladislava Husáka stabilizovaný, a verím, že bude čoskoro v poriadku," uviedol Švejdar na sociálnej sieti Twitter.Končiaci riaditeľ libereckej krajskej polície podal v stredu podľa predchádzajúcej dohody so Švejdarom písomnú rezignáciu na riaditeľskú funkciu z dôvodu svojej účasti na sobotňajšej oslave narodenín niekdajšieho vplyvného člena strany ČSSD Petra Bendu v jeho hoteli v Tepliciach.

Od februára by mal nastúpiť na útvar policajného vzdelávania. V súčasnej dobe mu plynula dovolenka.

Husák tvrdil, že mal v hoteli údajne dohodnuté rokovanie s Milanom Hniličkom a Jiřím Šlégrom o činnosti športovej únie. O pracovnej schôdzke hovorili aj ďalší účastníci stretnutia, ktoré bolo v skutočnosti narodeninovou oslavou. Akcie tohto druhu sú pritom v Česku zakázané vládnymi opatreniami v rámci boja proti šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19.

Podľa zdrojov Českého rozhlasu bolo dôvodom Husákovej hospitalizácie vyčerpanie a celková únava. Na večierku sa zúčastnil aj český expremiér Jiří Paroubek, niekdajší hokejista a súčasný člen Rady Českej televízie Jiří Šlégr alebo šéf Národnej športovej agentúry Milan Hnilička (za stranu ANO).

Policajný prezident Ján Švejdar kvôli tomu Husáka k 1. februáru odvolal z funkcie libereckého krajského policajného riaditeľa. Švejdar na sociálnych sieťach uviedol, že to považuje za prvý, nie však posledný krok v riešení Husákovej kauzy. Konanie začaté s Husákom môže podľa neho viesť až k prepusteniu zo služby.

Pre účasť na podobnej akcii v októbri odstúpil minister zdravotníctva Roman Prymula.

Účastníkov demonštrácií proti vládnym opatreniam za nenosenie rúšok a nedodržiavanie rozstupov v minulosti kritizoval aj jeden z účastníkov teplickej oslavy Jiří Paroubek.

"Je to neprijateľné papalášstvo a najmä porušenie vládnych nariadení. Páni si z nich urobili trhací kalendár. Všetci zúčastnení vrátane hotela, v ktorom sa akcia konala, za to musia niesť následky," uviedol český premiér Andrej Babiš. Podľa neho by mal vládny zmocnenec pre šport Milan Hnilička za návštevu hotela v Tepliciach vyvodiť osobné dôsledky.

\r\n
\r\nKončiaci riaditeľ libereckej krajskej polície podal v stredu podľa predchádzajúcej dohody so Švejdarom písomnú rezignáciu na riaditeľskú funkciu z dôvodu svojej účasti na sobotňajšej oslave narodenín niekdajšieho vplyvného člena strany ČSSD Petra Bendu v jeho hoteli v Tepliciach.
\r\n
\r\nOd februára by mal nastúpiť na útvar policajného vzdelávania. V súčasnej dobe mu plynula dovolenka.
\r\n
\r\nHusák tvrdil, že mal v hoteli údajne dohodnuté rokovanie s Milanom Hniličkom a Jiřím Šlégrom o činnosti športovej únie. O pracovnej schôdzke hovorili aj ďalší účastníci stretnutia, ktoré bolo v skutočnosti narodeninovou oslavou. Akcie tohto druhu sú pritom v Česku zakázané vládnymi opatreniami v rámci boja proti šíreniu koronavírusového ochorenia COVID-19.
\r\n
\r\nPodľa zdrojov Českého rozhlasu bolo dôvodom Husákovej hospitalizácie vyčerpanie a celková únava. Na večierku sa zúčastnil aj český expremiér Jiří Paroubek, niekdajší hokejista a súčasný člen Rady Českej televízie Jiří Šlégr alebo šéf Národnej športovej agentúry Milan Hnilička (za stranu ANO).
\r\n
\r\nPolicajný prezident Ján Švejdar kvôli tomu Husáka k 1. februáru odvolal z funkcie libereckého krajského policajného riaditeľa. Švejdar na sociálnych sieťach uviedol, že to považuje za prvý, nie však posledný krok v riešení Husákovej kauzy. Konanie začaté s Husákom môže podľa neho viesť až k prepusteniu zo služby.
\r\n
\r\nPre účasť na podobnej akcii v októbri odstúpil minister zdravotníctva Roman Prymula.
\r\n
\r\nÚčastníkov demonštrácií proti vládnym opatreniam za nenosenie rúšok a nedodržiavanie rozstupov v minulosti kritizoval aj jeden z účastníkov teplickej oslavy Jiří Paroubek.
\r\n
\r\n\"Je to neprijateľné papalášstvo a najmä porušenie vládnych nariadení. Páni si z nich urobili trhací kalendár. Všetci zúčastnení vrátane hotela, v ktorom sa akcia konala, za to musia niesť následky,\" uviedol český premiér Andrej Babiš. Podľa neho by mal vládny zmocnenec pre šport Milan Hnilička za návštevu hotela v Tepliciach vyvodiť osobné dôsledky.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Policajný prezident Jan Švejdar potvrdil, že Husákov stav je stabilizovaný."}