Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Zahraničie

Šéfka Frontexu: EÚ sa musí pripraviť na nové vlny utečencov

Na archívnej snímke z 25. februára 2022 ponuka na odvoz do Prahy z hraničného priechodu Vyšné Nemecké pre utečencov z Ukrajiny na jednom z áut zaparkovanom neďaleko štátnej hranice. Foto: TASR - Milan Kapusta

"Zároveň sa však musíme pripraviť aj na utečencov prichádzajúcich z iných regiónov kvôli potravinovej neistote," povedala Kalnajaová novinárom v Prahe.

Brusel 11. júla (TASR) - Európska únia sa musí pripraviť na nové vlny utečencov vyvolané potravinovou krízou, ktorú prehĺbila vojna na Ukrajine. Uviedla to v pondelok uviedla úradujúca riaditeľka agentúry Frontex Aija Kalnajaová, informuje spravodajca TASR.

Podľa jej slov je EÚ "dobre pripravená" na utečencov utekajúcich pred ruskou agresiou na Ukrajine, ale musí sa pripraviť aj na migračné vlny z iných oblastí, píše agentúra Belga.

"Zároveň sa však musíme pripraviť aj na utečencov prichádzajúcich z iných regiónov kvôli potravinovej neistote,"
povedala Kalnajaová novinárom v Prahe pred začatím neformálneho zasadnutia ministrov vnútra členských krajín EÚ.

Okolo 20 miliónov ton ukrajinského obilia z minuloročnej úrody uviazlo v ukrajinských prístavoch pri Čiernom mori. Moskva tvrdí, že umožní plavbu ukrajinským lodiam s obilím, ak ukrajinská armáda odmínuje svoje neobsadené prístavy, čo Kyjev odmieta, lebo sa oprávnene obáva, že Rusko túto situáciu zneužije a zaútočí na ukrajinské čiernomorské pobrežie.

Na ukrajinskom obilí sú pritom závislé viaceré krajiny Afriky a Blízkeho východu.

Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi v júni rovnako varoval, že ak sa nepodarí vyriešiť potravinovú krízu spôsobenú ruskou agresiou voči Ukrajine, do pohybu sa môže dať obrovský počet utečencov. Počet vysídlených ľudí vo svete pritom už teraz dosahuje rekordný počet 100 miliónov.

spravodajca TASR Jaromír Novak