< sekcia Zahraničie

Šéfka polície v Portlande prenechala svoj post Afroameričanovi

Na archívnej snímke z 23. januára 2020 šéfka polície v americkom meste Portland Jami Reschová počas interview v Portlande. Belošská šéfka polície v meste Portland v americkom štáte Oregon Jami Reschová odstúpila v pondelok 7. júna 2020 zo svojej funkcie a oznámila, že za svojho nástupcu v úrade si zvolila Afroameričana Chucka Lovella. Foto: TASR/AP

Ako napísala šéfka polície Reschová v pondelok miestneho času na Twitteri, odstúpiť sa rozhodla v dôsledku výziev, ktoré volali po zmene.

Portland 9. júna (TASR) - Belošská šéfka polície v meste Portland v americkom štáte Oregon Jami Reschová odstúpila v pondelok zo svojej funkcie a oznámila, že za svojho nástupcu v úrade si zvolila Afroameričana Chucka Lovella. Informoval o tom v utorok magazín Spiegel.

"Požiadala som Chucka Lovella, aby prevzal úlohu šéfa polície," povedala Reschová s tým, že ide o "správneho človeka v správnom okamihu".

Reschová čelila kritike za prístup portlandskej polície počas protestov, ktoré vypukli naprieč Spojenými štátmi po smrti Afroameričana Georgea Floyda. Keď došlo k potýčkam poriadkových síl s demonštrantmi, nariadila totiž zásahy s použitím slzotvorného plynu.

George Floyd zomrel 25. mája v meste Minneapolis v štáte Minnesota pri zásahu policajtov, keď ležal spútaný na zemi. Belošský policajt mu vyše osem minút kľačal na krku, hoci sa Floyd opakovane sťažoval, že nemôže dýchať.

Ako napísala Reschová v pondelok miestneho času na Twitteri, odstúpiť sa rozhodla v dôsledku výziev, ktoré volali po zmene. Zmena vo vedení tamojšej polície "prichádza zo srdca", uviedla."Keď za vami príde váš šéf a povie vám, že komunita vás potrebuje, musíte prevziať túto veľkú zodpovednosť," citoval Lovella portál Oregon Live. "Mal som pocit, že nejakým malým spôsobom môžem začať určitý hojivý proces v komunite a bola to moja povinnosť," povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii. Dodal však: "Bude to ťažké. Nerobím si žiadne ilúzie."

Reschová bola šéfkou portlandskej polície menej ako šesť mesiacov. Lovell, ktorý sa stal členom portlandskej polície v roku 2002, bude teraz na jej čele štvrtým Afroameričanom.

\r\n
\r\n\"Keď za vami príde váš šéf a povie vám, že komunita vás potrebuje, musíte prevziať túto veľkú zodpovednosť,\" citoval Lovella portál Oregon Live. \"Mal som pocit, že nejakým malým spôsobom môžem začať určitý hojivý proces v komunite a bola to moja povinnosť,\" povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii. Dodal však: \"Bude to ťažké. Nerobím si žiadne ilúzie.\"
\r\n
\r\nReschová bola šéfkou portlandskej polície menej ako šesť mesiacov. Lovell, ktorý sa stal členom portlandskej polície v roku 2002, bude teraz na jej čele štvrtým Afroameričanom.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Ako napísala šéfka polície Reschová v pondelok miestneho času na Twitteri, odstúpiť sa rozhodla v dôsledku výziev, ktoré volali po zmene. "}