Quantcast
< sekcia Zahraničie

Šéfovia diplomacií EÚ sa dohodli na pláne postupu voči Rusku

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (druhý sprava) počas stretnutia ministrou zahraničných vecí členských krajín EÚ vo francúzskom Breste 14. januára 2022. Foto: TASR/AP

Účastníci stretnutia sa jednomyseľne zhodli na pokračovaní náročného dialógu s Ruskom.

Paríž 14. januára (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok dohodli na desaťbodovom pláne jednotného postupu pri rokovaniach s Ruskom. Po skončení neformálneho stretnutia šéfov európskych diplomacií vo francúzskom Breste o tom informovala agentúra DPA.

"Ostávame otvorení dialógu s Ruskom - ale nikdy nie na úkor našej slobody, suverenity, nezávislosti a rešpektovania základných hodnôt," uviedol vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell hovorí počas tlačovej konferencie po stretnutí s ministrami zahraničných vecí EÚ vo francúzskom Breste 14. januára 2022.
Foto: TASR/AP

"Účastníci stretnutia sa jednomyseľne zhodli na pokračovaní náročného dialógu s Ruskom... Chceli by sme, aby bola európska angažovanosť čo najaktívnejšia v rôznych oblastiach dialógu s Moskvou," dodal francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.
Na snímke francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian reční počas počas tlačovej konferencie po stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie v Breste vo Francúzsku v piatok 14. januára 2022.
Foto: TASR/AP

Koncept jednotného európskeho prístupu k Rusku podľa DPA prináša "zmes odstrašovania a dialógu" vzhľadom na rozmiestnenie ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou. Prípravy na možné nové sankcie EÚ majú pokračovať v súlade so Spojenými štátmi.

V jednotnom európskom pláne sa zároveň zdôrazňuje ochota prijať opatrenia na budovanie vzájomnej dôvery a tiež ochota uzavrieť nové dohody o odzbrojení či kontrole zbrojenia.Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (druhý sprava) počas stretnutia ministrou zahraničných vecí členských krajín EÚ vo francúzskom Breste 14. januára 2022.