Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Zahraničie

Šéfovia diplomacií EÚ vrátane Slovenska sa stretnú v Kyjeve

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell hovorí počas svojej tlačovej konferencie v Kyjeve na Ukrajine v nedeľu 1. októbra 2023. Foto: TASR/AP

Zvolávam na dnes stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Kyjeve. Prvýkrát sa všetkých 27 členských krajín stretne mimo EÚ, uviedol šéf Európskej diplomacie Josep Borrell na sociálnej sieti X.

Kyjev 2. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí Európskej Únie absolvujú v pondelok v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev stretnutie, aby preukázali Ukrajine podporu. Oznámil to šéf Európskej diplomacie Josep Borrell s tým, že pôjde o prvé stretnutie všetkých ministrov mimo územia EÚ. TASR informuje podľa správy agentúry DPA.

"Zvolávam na dnes stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Kyjeve. Prvýkrát sa všetkých 27 členských krajín stretne mimo EÚ," uviedol Borrell na sociálnej sieti X.

Na neformálnom stretnutí šéfov diplomacií EÚ v Kyjeve bude aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský, oznámila slovenská diplomacia. Dodala, že hlavnou témou rokovaní bude pokračujúca vojenská agresia Ruska proti Ukrajine.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba v pondelok privítal uskutočnenie tohto stretnutia v Kyjeve, informuje agentúra AFP.

"Je to historická udalosť, pretože Rada (EÚ) pre zahraničné veci sa prvýkrát zíde mimo svojich súčasných hraníc, avšak v rámci budúcich hraníc Európskej únie," uviedol Kuleba na spoločnej tlačovej konferencií s Borrellom.

Stretnutie ministrov nebolo podľa DPA dopredu ohlásené z bezpečnostných dôvodov. Borrell pricestoval na Ukrajinu v sobotu a v nedeľu sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským i ministrom obrany Rustemom Umerovom.

DPA si všíma, že väčšina krajín EÚ vyslala na stretnutie v Kyjeve ministrov zahraničných vecí, no Poľsko reprezentuje námestník ministra. Vzťahy Varšavy a Kyjeva boli doteraz veľmi blízke, no v súčasnosti sú napäté po poľskom zákaze dovozu ukrajinského obilia. Maďarsko zase vyslalo len jedného vysokopostaveného diplomata.