< sekcia Zahraničie

Senát prelomil Trumpovo veto v otázke obranného rozpočtu

Donald Trump, archívne foto. Foto: TASR/AP

Išlo o prvé prehlasovanie Trumpovho veta počas jeho pôsobenia v úrade.

Washington 1. januára (TASR) - Senát amerického Kongresu v piatok prehlasoval veto prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa kľúčového návrhu zákona o národnej obrane (NDAA). Už v pondelok Trumpovo veto prelomila druhá komora Kongresu, Snemovňa reprezentantov, informovala agentúra DPA.

Išlo o prvé prehlasovanie Trumpovho veta počas jeho pôsobenia v úrade. Rozhodnutie Kongresu sa všeobecne vníma ako veľký úder pre dosluhujúceho republikánskeho prezidenta počas jeho posledných týždňov v úrade. Od 20. januára začína v Bielom dome úradovať demokrat Joe Biden.

Na prelomenie veta bola v oboch kongresových komorách potrebná dvojtretinová väčšina, ktorú sa podarilo dosiahnuť. Proti prezidentovi hlasovalo 81 členov Senátu, v ktorom majú väčšinu republikáni, a len 12 mu zostali lojálni.

Pri pondelkovom hlasovaní v demokratmi kontrolovanej Snemovni bol tento pomer 322 ku 87.

Kľúčový zákon NDAA sa schvaľuje každoročne a vymedzuje politiku a výdavky Pentagónu. Tento rok obsahoval balík vo výške 740 miliárd dolárov.

Obe komory Kongresu ho predtým schválili veľkou väčšinou hlasov, avšak prezident sa ho napriek tomu minulý týždeň rozhodol vetovať.

Voči schválenému zákonu, ktorý zahŕňa aj trojpercentné zvýšenie platov príslušníkov amerických ozbrojených síl, mal viacero námietok. Okrem iného žiadal, aby z navrhovanej legislatívy zmizlo ustanovenie, ktoré umožňuje premenovať vojenské základne nazvané po niekdajších konfederačných generáloch.