Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Zahraničie

Opozícia chce iniciovať hlasovanie o nedôvere Babišovej vláde

Český premiér Andrej Babiš, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Na vyslovenie nedôvery je v 200-člennej Poslaneckej snemovni potrebná väčšina 101 hlasov, ktorú zvyšných päť opozičných strán spolu nemá.

Praha 13. júna (TASR) - Najsilnejšia česká opozičná strana ODS chce iniciovať v parlamente hlasovanie o nedôvere vláde Andreja Babiša. Vzhľadom na rozloženie síl v Poslaneckej snemovni však zrejme pôjde len o symbolické gesto, uviedol vo štvrtok server iDNES.cz.

"Väčšina v Poslaneckej snemovni je zrejmá a počítať vieme. Napriek tomu pristúpime k rokovaniu s ďalšími stranami o vyvolaní hlasovania o nedôvere," uviedol vo štvrtok na Twitteri predseda Občianskodemokratickej strany (ODS) Petr Fiala.

Podľa neho má za súčasnej nenormálnej a neudržateľnej situácie okolo Babišovej vlády zmysel aj "morálne politické gesto".

Fiala už pred týždňom vyzval sociálnych demokratov, ktorí tvoria koalíciu s Babišovým hnutím ANO, na rokovania o budúcnosti kabinetu. Rovnakú výzvu adresoval aj pravicovo-populistickému hnutiu SPD. Reakcia bola v oboch prípadoch odmietavá.

Na vyslovenie nedôvery je v 200-člennej Poslaneckej snemovni potrebná väčšina 101 hlasov, ktorú zvyšných päť opozičných strán spolu nemá.

Menšinová vláda Andreja Babiša sa v snemovni opiera o toleranciu komunistov, celkovo ju podporuje 108 poslancov. Návrhy ANO okrem toho niekedy podporujú aj poslanci SPD.

Občianski demokrati chcú iniciovať hlasovanie o nedôvere po tom, ako do ČR dorazili dva predbežné audity Európskej komisie. Podľa nich je český premiér a stále v konflikte záujmov, aj keď svoj koncern Agrofert začiatkom roka 2017 oficiálne previedol do zvereneckých fondov. Štruktúra týchto fondov mu totiž podľa európskych audítorov umožňuje na svoje bývalé firmy stále vplývať. Ako vysoko postavený aktívny politik má zároveň vplyv na rozdeľovanie európskych dotácií, ktoré Agrofert čerpá. 

Premiér Babiš akýkoľvek konflikt záujmov popiera a tvrdí, že obvinenia voči nemu sú politicky motivované. Zistenia audítorov označil za útok na Českú republiku.

Babišovo odstúpenie požadujú aj účastníci masových demonštrácií, ktoré v ČR organizuje iniciatíva Milion chvilek pro demokracii.

Senátori zriadili komisiu na vyhodnotenie auditov týkajúcich sa Babiša


Senát českého parlamentu ustanovil vo štvrtok komisiu, ktorá má vyhodnotiť audity EÚ týkajúce sa premiéra Andreja Babiša. Audity sa týkajú podozrení, že Babiš je v konflikte záujmov v súvislosti s čerpaním európskych dotácií pre koncern Argofert, informoval server Novinky.cz.

Novú komisiu hornej komory parlamentu ČR by mal viesť senátor Zdeněk Nytra z opozičnej Občianskodemokratickej strany (ODS), ktorého na tento post navrhli ako jediného kandidáta. Zasadať v nej budú zástupcovia všetkých šiestich senátnych klubov, každý do nej vyšle dvoch zástupcov.

Nepôjde pritom o vyšetrovaciu komisiu. Jej hlavným cieľom bude zaistiť objektívne vyhodnotenie auditných správ Európskej komisie (EK), ktoré sa týkajú údajného konfliktu záujmov Andreja Babiša.

Členovia komisie Senátu by mali vypracovať záverečnú správu do januára tohto roku. Podozrenia z konfliktu záujmov budú preverovať aj v prípade ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana.

Premiér Babiš akýkoľvek konflikt záujmov popiera a tvrdí, že obvinenia voči nemu sú politicky motivované. Samotný audit označil za útok na Českú republiku.

Zámer senátorov zriadiť uvedenú komisiu ešte v stredu komentoval tvrdením, že zrejme nemajú čo robiť.

Vo svojom nedávnom návrhu auditnej správy EK konštatovala, že Babiš v skutočnosti ďalej ovláda svoj koncern Agrofert, aj keď ho začiatkom roka 2017 oficiálne previedol do zvereneckých fondov. Štruktúra týchto fondov mu totiž podľa európskych audítorov umožňuje na svoje bývalé firmy stále vplývať. Ako vysoko postavený aktívny politik má zároveň vplyv na rozdeľovanie európskych fondov, ktoré Agrofert čerpá.