Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Zahraničie

Separatisti na východe Ukrajiny obkľúčili mesto Debaľceve

Na archívnej snímke proruskí separatisti jazdia na tanku po ceste v Donecku na východe Ukrajiny 10. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Diaľnica spájajúca mesto s inými územiami, ktoré sú pod kontrolou ukrajinskej armády, je teraz v rukách separatistov.

Doneck 29. januára (TASR) - Separatisti bojujúci na východe Ukrajiny oznámili, že sa im podarilo takmer úplne obkľúčiť vládne sily v meste Debaľceve, kde sa nachádza strategicky dôležitý železničný uzol. Informovala o tom v stredu agentúra AP, citujúc zástupcu veliteľa tamojších povstalcov Eduarda Basurina.Diaľnica spájajúca mesto s inými územiami, ktoré sú pod kontrolou ukrajinskej armády, je podľa Basurinových slov teraz v rukách separatistov, obkľúčenie Debaľceva však nie je úplné. Hovorca vládnych síl Andrij Lysenko potvrdil, že mesto je obkľúčené z dvoch strán a je terčom ťažkého ostreľovania raketometmi Grad.

Iní vládni činitelia odmietli tvrdenie, že armáda je blízko obkľúčenia a vyhlásenie separatistov označili za prehnané. Debaľceve je jedným z početných ohnísk konfliktu, ktorý začiatkom roka po mesiaci relatívneho pokoja znova prepukol na východnej Ukrajine. Basurin podotkol, že podmienky Minského dohovoru už neplatia.

Postup separatistov vážne podkopáva nádeje na obnovenie mieru, ktorý vlani vyjednalo medzinárodné spoločenstvo, sprostredkujúc kontaktnú linku medzi bojujúcimi stranami. Dohodu podpísali v bieloruskom Minsku lídri povstalcov, zástupcovia Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Konflikt, ktorý vzplanul minulý rok v apríli, si vyžiadal už vyše 5100 obetí na životoch a vyhnal zo svojich domovov viac než 900.000 ľudí, uvádzajú odhady ukrajinských vládnych zdrojov.