< sekcia Zahraničie

Sever Talianska bičujú búrky, juh pre zmenu spaľujú horúčavy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Častý výskyt extrémnych výčinov počasia bude podľa očakávania pokračovať: sever bude bičovaný prudkými lejakmi a farmárov na juhu bude ohrozovať strata úrody.

Rím 22. októbra (TASR) - Taxikár sa utopil na severe Talianska pri prudkých búrkach, ktoré spôsobili záplavy v mestách a zničili most. V utorok o tom informovala hasičská služba, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Farmári na juhu krajiny spaľovanom horúčavami medzitým vydali varovnú správu, že sucho podľa očakávania vážne postihne tamojšiu úrodu.

V pondelok evakuovali vyše 100 ľudí z provincie Alessandria, pričom hasiči podnikli 900 zásahov od severu až dolu po juh, teda od Milána po Janov - hladina záplavových vôd totiž stúpala a zatopila cesty aj železničné trate.

Taxík zmietlo v meste Capriate d'Orba (v provincii Alessandria), kde sa zrútil most, keď sa rieka vyliala z brehov. Brazílskemu pasažierovi sa podarilo z vozidla uniknúť a prežil tak, že sa držal stromu, napísali miestne médiá.

V inej časti regiónu zasiahnutého búrkou sú nezvestní dvaja muži vo veku 61 a 84 rokov, oznámili hasiči.

Hladina rieky Pád stúpla za 24 hodín o vyše 3,5 metra, uviedla talianska hlavná poľnohospodárska asociácia Coldiretti. Hladina jazera Maggiore (Lago Maggiore) sa takisto blíži k historickej výške.

Taliansko "zažíva od začiatku jesene vyše tri búrky denne, čo je o 18 percent viac než v tom istom období vlani", uviedla asociácia. "A aj keď je sever pod dažďovými mrakmi... na juhu rekordné horúčavy a nedostatok dažďových zrážok vyvolávajú strach zo sucha," dodala. Taliansko podľa nej pociťuje "vplyvy klimatickej zmeny, pričom výnimočné prejavy počasia sa stávajú bežnou vecou".

Asociácia ďalej poznamenala, že v stredomorskom Taliansku je "jasný sklon k tropikalizácii" - krajina zažíva "bláznivú jeseň, ktorá sa zaraďuje medzi desať najhorúcejších jesení od roku 1800, pričom teplota presahuje priemer o 1,27 stupňa Celzia".

Častý výskyt extrémnych výčinov počasia bude podľa očakávania pokračovať: sever bude bičovaný prudkými lejakmi a farmárov na juhu bude ohrozovať strata úrody.