Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Zahraničie

Severná Kórea potvrdila dva milióny prípadov horúčky

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa odborníkov nemá Severná Kórea dostatok testovacích kapacít, aby určila, koľko ľudí sa reálne nakazilo koronavírusom, preto sa ochorenie označuje za "horúčku".

Pchjongjang 20. mája (TASR) - Severná Kórea vo štvrtok potvrdila už dva milióny prípadov ochorenia prejavujúceho sa horúčkami. Stalo sa tak len týždeň po tom, čo táto izolovaná krajina oznámila prvé prípady nákazy novým koronavírusom. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Podľa severokórejských úradov za stredu pribudlo ďalších 262.000 nakazených. Z celkového počtu dvoch miliónov nakazených už 1,2 milióna osôb ochorenie prekonalo. Počet úmrtí v tejto ázijskej krajine s takmer 26 miliónmi obyvateľov stúpol na 63.

Podľa odborníkov nemá Severná Kórea dostatok testovacích kapacít, aby určila, koľko ľudí sa reálne nakazilo koronavírusom, preto sa ochorenie označuje za "horúčku".

Severná Kórea v snahe zabrániť zavlečeniu koronavírusu SARS-CoV-2 na svoje územie na jar 2020 úplne uzavrela hranice a výrazne obmedzila obchodovanie s Čínou. Zaočkovanosť proti covidu v KĽDR je prakticky nulová. Krajina odmietla zahraničnú pomoc a bezplatné dodávky vakcín z programu Covax v obave, že infekciu prinesú zahraniční špecialisti.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že je "hlboko znepokojený" šírením vírusu v nezaočkovanej populácii, akú má napríklad Severná Kórea. WHO konštatovala, že KĽDR ju zatiaľ o prepuknutí epidémie neinformovala, čím by porušila svoje záväzky.