Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. december 2025
< sekcia Zahraničie

KĽDR prijala pozvanie Soulu na stretnutie na vysokej úrovni

Na ilustračnej snímke v pozadí vlajka Južnej Kórey na hraniciach s KĽDR. Foto: TASR/AP

Obe strany budú hovoriť o možnej účasti severokórejských športovcov na februárových zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu a o zlepšení bilaterálnych vzťahov.

Soul 5. januára (TASR) - Kórejská ľudovodemokratická republika prijala pozvanie juhokórejských predstaviteľov na stretnutie na vysokej úrovni, ktoré sa uskutoční nasledujúci utorok. Pchjongjang a Soul sa tak zídu na prvých rokovaniach po viac než dvoch rokoch. Oznámilo to v piatok ministerstvo obrany v Soule.

Obe strany budú hovoriť o možnej účasti severokórejských športovcov na februárových zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu a o zlepšení bilaterálnych vzťahov. Stretnú sa v dedine Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne.

Agentúry AP a DPA pripomenuli, že stretnutie inicioval v utorok Soul.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vo svojom novoročnom prejave vyjadril pripravenosť na vzájomný dialóg medzi Severnou a Južnou Kóreou. Taktiež povedal, že zvažuje účasť severokórejskej delegácie na zimných olympijských hrách.

Juhokórejský prezident Mun Če-in a jeho americký kolega Donald Trump sa navyše vo štvrtok dohodli na odložení pravidelných spoločných vojenských cvičení svojich krajín počas zimnej olympiády, ktorá sa bude konať vo februári v juhokórejskom meste Pchjongčchang.