< sekcia Zahraničie

Severná Kórea vypálila neidentifikované strely smerom k Japonsku

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Strely boli odpálené z okolia mesta Wonsan na východnom pobreží Severnej Kórey (KĽDR), dodala juhokórejská armáda bez uvedenia ďalších podrobností,

Soul 2. októbra (TASR) - Severná Kórea vypálila v stredu neidentifikované strely smerom k Japonskému moru. Informovala o tom juhokórejská armáda. Stalo sa to pred ohláseným obnovením pozastavených rozhovorov so Spojenými štátmi o odstránení severokórejských jadrových zbraní. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Strely boli odpálené z okolia mesta Wonsan na východnom pobreží Severnej Kórey (KĽDR), dodala juhokórejská armáda bez uvedenia ďalších podrobností, ako je napríklad druh striel, ich dolet a maximálna výška letu.

"Naša armáda monitoruje situáciu pre prípad, že budú vypálené aj ďalšie strely, a je stále v pohotovosti," napísalo velenie juhokórejskej armády vo zverejnenej tlačovej správe.

K vypáleniu striel došlo deň po tom, čo prvá námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí Čche Son-hui oznámila, že Pchjongjang a Washington sa dohodli na obnovení jadrových rozhovorov na pracovnej úrovni, a to už od 5. októbra. Dialóg o denuklearizácii sa zastavil po tom, čo vo februári stroskotal summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una vo vietnamskom Hanoji.

Japonsko: Jedna zo striel vypálených Severnou Kóreou dopadla do našich vôd


Japonská vláda v stredu oznámila, že Severná Kórea vypálila dva projektily, ktoré boli zrejme "balistickými strelami" a jedna dopadla do japonských teritoriálnych vôd.

Jedna zo striel "evidentne dopadla do japonskej exkluzívnej ekonomickej zóny pri pobreží prefektúry Šimane", uviedol na tlačovej konferencii v Tokiu hovorca japonskej vlády Jošihide Suga, ktorého citovala agentúra DPA.

Japonský premiér Šinzó Abe nariadil ministrom, aby záležitosť prešetrili, dodal hovorca.

Juhokórejská armáda v stredu už skôr oznámila, že Severná Kórea vypálila neidentifikované strely smerom k Japonskému moru. Stalo sa to pred ohláseným obnovením pozastavených rozhovorov so Spojenými štátmi o odstránení severokórejských jadrových zbraní.

Strely boli odpálené z okolia mesta Wonsan na východnom pobreží Severnej Kórey (KĽDR), dodala vtedy juhokórejská armáda bez uvedenia ďalších podrobností, ako je napríklad druh striel, ich dolet a maximálna výška letu.

"Naša armáda monitoruje situáciu pre prípad, že budú vypálené aj ďalšie strely, a je stále v pohotovosti," napísalo velenie juhokórejskej armády v tlačovej správe zverejnenej juhokórejskou agentúrou Jonhap.

K vypáleniu striel došlo deň po tom, čo prvá námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí Čche Son-hui oznámila, že Pchjongjang a Washington sa dohodli na obnovení jadrových rozhovorov na pracovnej úrovni, a to už od 5. októbra. Dialóg o denuklearizácii sa zastavil po tom, čo vo februári stroskotal summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una vo vietnamskom Hanoji.

Soul: Severná Kórea zrejme vypálila jednu balistickú strelu z ponorky


Severná Kórea vypálila v stredu podľa odborníkov jednu balistickú strelu z ponorky z vôd pri svojom východnom pobreží, informovala juhokórejská armáda. Severná Kórea demonštrovala svoje schopnosti použiť jadrový arzenál len niekoľko dní pred obnovením rozhovorov so Spojenými štátmi o odstránení nukleárnych zbraní, napísala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Strela, údajne typ Pukguksong, bola odpálená o 07.11 h miestneho času z vôd pri východnom pobreží, z blízkosti mesta Wonsan, a smerovala na východ. Preletela približne 450 kilometrov v maximálnej výške okolo 910 kilometrov, spresnilo velenie juhokórejskej armády.

Veľká výška znamená, že strela bola vypálená z veľkého uhla - keby bola odpálená z obvyklého uhla, preletela by oveľa väčšiu vzdialenosť.

"Naša armáda monitoruje situáciu pre prípad, že budú vypálené aj ďalšie strely, a je stále v pohotovosti," napísalo velenie juhokórejskej armády v tlačovej správe zverejnenej agentúrou Jonhap. Velenie zároveň vyzvalo Severnú Kóreu (KĽDR), aby prestala s takýmito akciami, ktoré zvyšujú napätie na Kórejskom polostrove.

Prezidentská komisia pre národnú bezpečnosť mala v Soule mimoriadne zasadnutie a vyjadrila silné znepokojenie nad odpálením strely.