Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Sídlo Cichanovskej sa stalo zastupiteľstvom bieloruskej demokracie

Na archívnej snímke Sviatlana Cichanovská 25. mája 2021. Foto: TASR/AP

Udelenie statusu oznámil litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

Vilnius 5. júla (TASR) - Sídlo líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej v Litve získalo v pondelok status "oficiálneho zastupiteľstva bieloruskej demokracie". Udelenie statusu oznámil litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis, informoval portál Meduza.io.

Tento krok má podľa Landsbergisa "vyjadriť trvalú podporu obyvateľom Bieloruska, ktorí sa usilujú o demokratické zmeny vo svojej krajine".

"Litva započala novú etapu delegitimizácie (bieloruského) režimu. Je to prvá krajine EÚ, ktorá pristúpila k tomuto kroku. Na otvorení zastupiteľstiev bieloruského národa v iných krajinách sa už pracuje," píše sa v príspevku Cichanovskej na sociálnej sieti Telegram.

Cichanovská sa zároveň v pondelok poďakovala Litve za "obrovskú podporu, ktorú za uplynulé mesiace preukázala bieloruskému národu" aj jej samotnej. Podľa Cichanovskej "Bielorusko nie je Lukašenko, je to bieloruský národ" a teraz je to "oficiálne uznané".

Cichanovská vlani v augustových prezidentských voľbách kandidovala proti Alexandrovi Lukašenkovi. Podľa oficiálnych výsledkov získala len desať percent hlasov. Mnohí sa však domnievajú, že v skutočnosti dostala viac hlasov než Lukašenko, ktorý oficiálne zvíťazil. Výsledky týchto volieb neuznáva mnoho západných štátov ani Európska únia.
Sviatlana Cichanovská, foto z archívu.
Foto: TASR/AP

Na voľbách sa Cichanovská zúčastnila namiesto svojho manžela, ktorým je podnikateľ, politický aktivista a youtuber Siarhej Cichanovski (42). Tomu úrady účasť vo voľbách odopreli.

Bieloruská politička je vo svojej krajine stíhaná na základe článku trestného zákonníka, v ktorom sa píše o výzvach na uchvátenie moci. Krátko po prezidentských voľbách Cichanovská odišla do zahraničia, aby sa vyhla zatknutiu; azyl našla v Litve. Bielorusko v minulosti požadovalo od Litvy vydanie Cichanovskej, litovská vláda ju však odmietla vydať.