< sekcia Zahraničie

Šiesti obvinení z vraždy egyptských policajtov dostali trest smrti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súd v súvislosti s prípadom vymeral siedmim ďalším osobám tresty do desať rokov odňatia slobody.

Káhira 1. októbra (TASR) - Egyptský trestný súd v stredu odsúdil na smrť šesť údajných členov zakázaného Moslimského bratstva za vraždu dvoch policajtov z roku 2016, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na súdny zdroj.

Súd v súvislosti s prípadom vymeral siedmim ďalším osobám tresty do desať rokov odňatia slobody.

Iba jeden z odsúdencov na smrť bol na procese v egyptskom meste Zakázík prítomný, pričom ostatných päť bolo súdených v neprítomnosti.

Podľa prokuratúry všetkých 13 osôb, ktoré boli obvinené z vraždy, členstva v teroristickej skupine, pokusu o prevrat a z podnecovania chaosu, patrilo do miestnej bunky hnutia Moslimské bratstvo neďaleko Káhiry.

Toto islamské politické hnutie bolo v roku 2013 v Egypte úradne zakázané a neskôr označené za teroristickú organizáciu po tom, ako sa vojenský prevrat, ktorý viedol súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí, skončil zosadením prezidenta Muhammada Mursího. Ten sa k moci dostal s pomocou Moslimského bratstva.

Sísího vláda odvtedy odsúdila v hromadných procesoch stovky údajných islamistov, pričom desiatky popravila. Ľudskoprávne organizácie tieto hromadné procesy odsúdili a označili za nespravodlivé.