< sekcia Zahraničie

Škótski poslanci schválili zákaz telesných trestov pre deti

Časť budovy škótskeho parlamentu v Edinburgu. Foto: Dominika Zúborová

Zákon, ktorý parlament v Holyroode schválil pomerom hlasov 84:29, by mal do platnosti vstúpiť najneskôr 12 mesiacov odo dňa, keď ho podpíše kráľovná Alžbeta II.

Londýn 4. októbra (TASR) - Poslanci škótskeho parlamentu schválili vo štvrtok zákaz telesných trestov pre deti. Škótsko sa tak stane prvou časťou Británie, ktorá k takémuto kroku pristúpi. Informovala o tom agentúra AFP.

Zákon, ktorý parlament v Holyroode schválil pomerom hlasov 84:29, by mal do platnosti vstúpiť najneskôr 12 mesiacov odo dňa, keď ho podpíše kráľovná Alžbeta II. Z fyzického trestania detí sa na základe tejto legislatívy stane trestný čin.

"Fyzické tresty nemajú miesto v 21. storočí," uviedol John Finnie, poslanec škótskej strany zelených, ktorý zákon navrhol. Medzinárodné skúsenosti podľa jeho slov dokazujú, že telesné tresty "môžu mať veľmi vážny dosah na deti, pričom nie sú účinné".

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová na margo novej legislatívy povedala, že poskytuje deťom "rovnakú ochranu pred násilím, akú už dospelí dávno majú."

Proti návrhu zákona sa postavili najmä škótski konzervatívci, pričom ich poslanec Oliver Mundell označil zákon za "nepresný a nedokonalý".

Podľa iniciatívy Buď rozumné Škótsko môžu byť následkom nového zákona "dobrí rodičia označení za kriminálnikov". Predstavitelia iniciatívy sa tiež obávajú, že polícia môže byť preťažená hláseniami o údajnom násilí na deťoch, následkom čoho nebude schopná riešiť prípady "skutočného ubližovania deťom".

Švédsko sa v roku 1979 stalo prvou krajinou na svete, ktorá zakázala telesné tresty pre deti. Podobnú legislatívu odvtedy prijalo viac ako 50 krajín.