Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. september 2023Meniny má Móric
< sekcia Zahraničie

Sky News: Rusko zaznamenalo pri Bachmute najmenej 60.000 obetí

Letecký pohľad na bojisko s poškodenými ruskými tankami pri Bachmute v Doneckej oblasti na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Úspech pri dobýjaní Bachmutu ohlásilo Rusko minulý týždeň.

Londýn 2. júna (TASR) - Rusko utrpelo počas svojej snahy o dobytie východoukrajinského mesta Bachmut najmenej 60.000 obetí, pričom ide o počet ranených i mŕtvych. TASR o tom informuje podľa správy televízie Sky News, ktorá sa odvoláva na nemenovaného západného predstaviteľa.

Úspech pri dobýjaní Bachmutu ohlásilo Rusko minulý týždeň. "Odhadujeme, že dobytie Bachmutu zrejme Rusko stálo 60.000 obetí počas rok trvajúceho boja v sektore Bachmut-Popasna," uviedol predstaviteľ. Dodal, že ide o "konzervatívny odhad" a najmenej tretinu z nich tvoria zabití.

Celkovo pritom podľa neho prevýšil počet ruských obetí už 200.000 a existujú náznaky, že Ukrajina v nadchádzajúcich týždňoch spustí očakávaný protiútok.

Západný predstaviteľ zároveň zopakoval, že Bachmut nie je strategicky dôležitý z hľadiska širšieho konfliktu, tak ako to tvrdia aj iní pozorovatelia.

"V Bachmute teraz usudzujeme, že ukrajinské sily sa sťahujú z hlavných husto zastavaných oblastí mesta," uviedol.

"Vidíme, že vagnerovci (ruskí žoldnieri) sa aspoň nateraz sťahujú. Nahradzovanie tejto zložky síl je pre už aj tak preťažené konvenčné sily Ruska veľký záväzok," dodal.