Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Zahraničie

Slovenka žijúca v Maďarsku: Anketu vlády považujem za hlúposť

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Maďarská vláda minulý týždeň vyhovela žiadosti vládnucej strany Fidesz a jej parlamentnej frakcie, aby termín ukončenia ankety posunula o jeden týždeň.

Mlynky 25. novembra (TASR) - Národná anketa vlády maďarského premiéra Viktora Orbána o údajnom migračnom pláne amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorá prebieha od 9. októbra a jej konečný termín predĺžili do 1. decembra, je podľa príslušníčky slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku Márie Jakabovej Šingeľovej hlúposťou.

"Myslím si, možno to bude znieť veľmi ostro, že je to celé hlúposť. Všetky otázky sú, by som povedala, dopredu nakomponované. Jednoducho si myslia, že som hlúpa, že neviem si veci domyslieť. To sú absolútne vykonštruované otázky, na ktoré sa môže odpovedať len jediným spôsobom, takým spôsobom, ako to chce vláda," povedala v piatok v severomaďarských Mlynkoch pre TASR táto bývalá predsedníčka Zväzu Slovákov v Maďarsku počas konferencie "Ako ďalej, Slováci v Maďarsku?".Jakabová Šingeľová dodala, že to nie je iba jej názor. Pripomenula, že pochádza z Novohradu, kde strávila celé leto. "Aj s jednoduchými ľuďmi, aj s inteligenciou sa stretávam dosť často, a nielen Slováci, aj Maďari hovoria o tom, že je jednoducho hanba, že Orbán, ktorého vlastne dal vyučiť Soros - on mu zaplatil, aby sa mohol dostať do Oxfordu, ak si dobre pamätám - on (Orbán) sa postaví teraz takto proti nemu. Každý vie, prečo to je. Vláda si hľadá nepriateľa, lebo nemá iné možnosti, nemá inú metódu na to, aby si udržala svojich priaznivcov," konštatovala.

Vláda vo štvrtok vyhovela žiadosti vládnucej strany Fidesz a jej parlamentnej frakcie, aby termín ukončenia ankety posunula o jeden týždeň.

Túto žiadosť odôvodnila skutočnosťou, že občania neustále posielajú státisíce vyplnených formulárov, ale aj snahou umožniť občanom vyjadriť sa takto aj k minulotýždňovému rozhodnutiu Európskeho parlamentu o začatí realizácie programu usídlenia prisťahovalcov. Fidesz vyhlásil, že chce, aby k uvedenej téme vyjadrilo svoj názor čo najviac ľudí.

V ankete sa maďarská vláda občanov pýta, či súhlasia:
-- aby v zmysle Sorosovho plánu prijala Európska únia na svoje územie, a teda aj do Maďarska, ročne celkom jeden milión prisťahovalcov;
-- aby boli zbúrané hraničné zábrany a otvorené hranice;
-- aby prisťahovalcov zo západnej Európy rozdelili na základe kvót do ostatných, teda aj východoeurópskych krajín;
-- aby prisťahovalcom bola platená podpora;
-- aby prisťahovalci boli postihovaní za trestné činy miernejšie;
-- aby jazyk a kultúra európskych krajín boli v záujme zrýchlenia integrácie prisťahovalcov potlačené do úzadia;
-- aby krajiny, ktoré odmietajú prisťahovalectvo, boli tvrdo postihované.

Soros v pondelok uviedol, že dotazník je plný zavádzaní a zrejmých klamstiev. "Je tragédiou Maďarska, že jeho vláda sa snaží zachovať svoju moc vzbudzovaním nenávisti a zavádzaním obyvateľstva," komentoval americký finančník maďarského pôvodu.