Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 27. apríl 2025Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Slovenskí europoslanci: Prímerie medzi Izraelom a Hamasom je krehké

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Európska únia nebola priamym účastníkom vyjednávaní o prímerí.

Štrasburg 21. januára (TASR) - V pondelok europarlament v Štrasburgu diskutoval o najnovšom vývoji v Pásme Gazy vrátane nedávnej dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. V súvislosti s jej udržaním sú viacerí slovenskí europoslanci skeptickí a rozchádzajú sa v názoroch na vplyv a angažovanosť Európskej únie na Blízkom východe, informuje TASR.

Podľa Lucii Yar (Obnovme Európu/PS) môže prímerie vydržať len vtedy, ak obe strany dodržia jeho podmienky, "teda ak budú prepustení všetci rukojemníci a neobnoví sa eskalácia bojov". Podľa jej slov ide len o začiatok na ceste k dlhodobému mieru a samotná obnova Pásma Gazy a urovnanie vzťahov bude v najlepšom prípade trvať niekoľko desaťročí.

Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) si myslí, že trvalosť prímeria závisí hlavne od Hamasu. "Treba si uvedomiť, že agresor je Hamas a Izrael sa v tejto celej situácii len bráni," uviedla kvestorka europarlamentu. Izrael podľa nej prijal veľmi nevýhodné podmienky prímeria, "pretože si ctí životy svojich rukojemníkov". Poukázala na dohodnutý nepomer prepustených rukojemníkov z Pásma Gazy za oslobodených palestínskych väzňov z Izraela.

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) považuje prímerie za krehké. "Genocída, ktorej sa dopustil Izrael, popri bezpráví a porušovaní medzinárodných noriem na Západnom brehu Jordánu, je živnou pôdou pre pocit nespravodlivosti medzi Palestínčanmi." Doplnil, že z toho plynú nové bezpečnostné riziká pre Izrael. Podľa neho je dôležité stabilizovať sociálnu a ekonomickú situáciu v palestínskej enkláve a obnoviť demokratický systém v Izraeli. Za správny krok by považoval aj odchod izraelského premiéra Benjamina Netenjahua a ďalších krajne pravicových "extrémistov" z politickej scény.

Európska únia nebola priamym účastníkom vyjednávaní o prímerí. Podľa Yar však diplomaticky vplývala na všetky zúčastnené strany. "Od začiatku krízy tiež prispieva stámilióny na humanitárnu pomoc... Pomoc od EÚ však sama o sebe nestačí, spoločne s kolegami z europarlamentu pracujeme aj na tom, aby izraelská vláda umožnila v oblasti ďalšie fungovanie UNRWA, agentúry OSN pre palestínskych utečencov," uviedla pre TASR.

Podľa Ondruša EÚ stratila akýkoľvek vplyv a dôveryhodnosť v tomto regióne. Osobnú zodpovednosť za to pripisuje predsedníčke eurokomisie Ursule von der Leyenovej. "Preto sme sa nepodieľali ani na dosiahnutí prímeria s Hizballáhom, ani prímeria s Hamasom. Nevidím žiadnu šancu, aby EÚ bral niekto vážne, a teda mohla akokoľvek prispieť k politickému riešeniu. Takže nám ostáva byť len aktívnymi v humanitárnej oblasti," domnieva sa Ondruš.

Podľa Lexmann by sa mala Únia snažiť zabrániť tomu, aby Hamas naďalej indoktrinoval Palestínčanov terorizmom. Ako príklad uviedla vzdelávacie materiály a knihy financované EÚ cez medzinárodné a priame projekty. Podľa nej obsahovali podnecovanie k terorizmu či absolútne vylúčenie existencie Izraelu. "Preto je veľmi dôležité, aby si EÚ pri každej pomoci kládla jasné podmienky, aby tieto peniaze nemohli byť zneužité na podporu terorizmu," uviedla pre TASR. Únia musí podľa Lexmann tiež naďalej podporovať demokratické sily na Blízkom východe, vo všetkých krajinách regiónu, ktoré sa snažia eliminovať teroristické organizácie.

Všetci traja slovenskí europoslanci sa zhodujú na potrebe dvojštátneho riešenia. "V tejto chvíli to vyzerá veľmi náročne, no z dlhodobého hľadiska je to jediné udržateľné riešenie, ktoré by garantovalo rovnaké práva, základné slobody a bezpečnosť ako pre Izraelčanov, tak pre Palestínčanov," spresnila Yar.

Podľa Ondruša je oprávnené diskutovať aj o medzinárodnej kontrole zbrojenia v oblasti a treba hľadať aj ďalšie bezpečnostné záruky pre Izrael. "Nemožno prehliadať fakt, že od svojho vzniku vzdoruje židovský štát bezpečnostným hrozbám, ktoré však neodstráni páchanie bezprávia na Palestíncoch," dodal.

VIDEO: Premiér: Bez transakčnej dane nie je konsolidácia možná

Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.

,aktualizované 

- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.

- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.

- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín

- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.

- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.

- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.

- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka

- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.

- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.

- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá

- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.

- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.

- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.

- Severná Kórea kritizovala japonského premiéra Šigeru Išiba za to, že poslal obetný dar do kontroverznej vojenskej svätyne v Tokiu a označila tento čin za ďalší dôkaz militarizačných snáh Japonska.

- Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestov, ktoré po celom Nemecku zorganizovala nová aliancia protestných hnutí s názvom Spoločne za Nemecko.

- Počet potvrdených obetí sobotňajšieho mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás sa zvýšil na štrnásť, pričom zranenia utrpelo najmenej 750 ľudí.