Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Slovenskí europoslanci: Prímerie medzi Izraelom a Hamasom je krehké

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Európska únia nebola priamym účastníkom vyjednávaní o prímerí.

Štrasburg 21. januára (TASR) - V pondelok europarlament v Štrasburgu diskutoval o najnovšom vývoji v Pásme Gazy vrátane nedávnej dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. V súvislosti s jej udržaním sú viacerí slovenskí europoslanci skeptickí a rozchádzajú sa v názoroch na vplyv a angažovanosť Európskej únie na Blízkom východe, informuje TASR.

Podľa Lucii Yar (Obnovme Európu/PS) môže prímerie vydržať len vtedy, ak obe strany dodržia jeho podmienky, "teda ak budú prepustení všetci rukojemníci a neobnoví sa eskalácia bojov". Podľa jej slov ide len o začiatok na ceste k dlhodobému mieru a samotná obnova Pásma Gazy a urovnanie vzťahov bude v najlepšom prípade trvať niekoľko desaťročí.

Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH) si myslí, že trvalosť prímeria závisí hlavne od Hamasu. "Treba si uvedomiť, že agresor je Hamas a Izrael sa v tejto celej situácii len bráni," uviedla kvestorka europarlamentu. Izrael podľa nej prijal veľmi nevýhodné podmienky prímeria, "pretože si ctí životy svojich rukojemníkov". Poukázala na dohodnutý nepomer prepustených rukojemníkov z Pásma Gazy za oslobodených palestínskych väzňov z Izraela.

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) považuje prímerie za krehké. "Genocída, ktorej sa dopustil Izrael, popri bezpráví a porušovaní medzinárodných noriem na Západnom brehu Jordánu, je živnou pôdou pre pocit nespravodlivosti medzi Palestínčanmi." Doplnil, že z toho plynú nové bezpečnostné riziká pre Izrael. Podľa neho je dôležité stabilizovať sociálnu a ekonomickú situáciu v palestínskej enkláve a obnoviť demokratický systém v Izraeli. Za správny krok by považoval aj odchod izraelského premiéra Benjamina Netenjahua a ďalších krajne pravicových "extrémistov" z politickej scény.

Európska únia nebola priamym účastníkom vyjednávaní o prímerí. Podľa Yar však diplomaticky vplývala na všetky zúčastnené strany. "Od začiatku krízy tiež prispieva stámilióny na humanitárnu pomoc... Pomoc od EÚ však sama o sebe nestačí, spoločne s kolegami z europarlamentu pracujeme aj na tom, aby izraelská vláda umožnila v oblasti ďalšie fungovanie UNRWA, agentúry OSN pre palestínskych utečencov," uviedla pre TASR.

Podľa Ondruša EÚ stratila akýkoľvek vplyv a dôveryhodnosť v tomto regióne. Osobnú zodpovednosť za to pripisuje predsedníčke eurokomisie Ursule von der Leyenovej. "Preto sme sa nepodieľali ani na dosiahnutí prímeria s Hizballáhom, ani prímeria s Hamasom. Nevidím žiadnu šancu, aby EÚ bral niekto vážne, a teda mohla akokoľvek prispieť k politickému riešeniu. Takže nám ostáva byť len aktívnymi v humanitárnej oblasti," domnieva sa Ondruš.

Podľa Lexmann by sa mala Únia snažiť zabrániť tomu, aby Hamas naďalej indoktrinoval Palestínčanov terorizmom. Ako príklad uviedla vzdelávacie materiály a knihy financované EÚ cez medzinárodné a priame projekty. Podľa nej obsahovali podnecovanie k terorizmu či absolútne vylúčenie existencie Izraelu. "Preto je veľmi dôležité, aby si EÚ pri každej pomoci kládla jasné podmienky, aby tieto peniaze nemohli byť zneužité na podporu terorizmu," uviedla pre TASR. Únia musí podľa Lexmann tiež naďalej podporovať demokratické sily na Blízkom východe, vo všetkých krajinách regiónu, ktoré sa snažia eliminovať teroristické organizácie.

Všetci traja slovenskí europoslanci sa zhodujú na potrebe dvojštátneho riešenia. "V tejto chvíli to vyzerá veľmi náročne, no z dlhodobého hľadiska je to jediné udržateľné riešenie, ktoré by garantovalo rovnaké práva, základné slobody a bezpečnosť ako pre Izraelčanov, tak pre Palestínčanov," spresnila Yar.

Podľa Ondruša je oprávnené diskutovať aj o medzinárodnej kontrole zbrojenia v oblasti a treba hľadať aj ďalšie bezpečnostné záruky pre Izrael. "Nemožno prehliadať fakt, že od svojho vzniku vzdoruje židovský štát bezpečnostným hrozbám, ktoré však neodstráni páchanie bezprávia na Palestíncoch," dodal.

Poslanci schválili novelu zákona o neziskových organizáciách

Novela má byť účinná od 1. júna.

,aktualizované 

- Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu oznámil zrušenie centra pre boj proti zahraničným dezinformačným kampaniam, ktoré pôsobilo v rámci jeho rezortu.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že od obnovenia operácií v palestínskom Pásme Gazy vytvorila na 30 percentách jeho územia bezpečnostnú nárazníkovú zónu, zaútočila na približne 1200 teroristických cieľov a vykonala viac ako 100 cielených eliminácií.

- Slovenská hokejová reprezentácia zaznamenala tretiu prehru za sebou. V úvodnom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch podľahla Nemecku 2:3.

- Slovensko a Chorvátsko sa zhodli na spolupráci pri presadzovaní priorít oboch štátov v pripravovanom Viacročnom finančnom rámci (VFR) Európskej únie na roky 2028 – 2034 s cieľom vyjednať čo najlepšie podmienky v kohéznej a spoločnej poľnohospodárskej podpore.

- Finančná situácia nemocníc je napätá. Peniaze majú len na niekoľko mesiacov a nevystačia im do konca roka. V súvislosti so zmluvnými vzťahmi so zdravotnými poisťovňami to uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) po rokovaní svojej rady.

- Pápež František by vo štvrtok mal zavítať do väznice Regina Coeli v rímskej štvrti Trastevere južne od Vatikánu, uviedla v stredu agentúra ANSA s odvolaním sa na vatikánske zdroje.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR podpísalo v stredu s Finančnou správou memorandum o spolupráci v oblasti zavádzania a rozširovania digitálnej identity a elektronických dokladov medzi inštitúciami.

- Americký prezident Donald Trump v spore s renomovanou Harvardovou univerzitou spochybnil v stredu jej kvalitu. Na svojej platforme Truth Social uviedol, že Harvard už nemožno považovať ani za dôstojnú vzdelávaciu inštitúciu.

- Srbský parlament v stredu schválil politicky neskúseného profesora medicíny Djura Macuta za predsedu vlády. Nová vláda sa ujíma moci v čase pokračujúcich protikorupčných protestov, ktoré viedli k demisii Miloša Vučeviča z postu premiéra.

- Prezident SR Peter Pellegrini sa s novelou zákona o neziskových organizáciách po jej doručení dôkladne oboznámi. Následne prijme svoje ústavne rozhodnutie.

- Slovenskí hokejisti nastúpili v stredajšom zápase Kaufland Challenge 2025 v Piešťanoch proti Nemecku v bráne s Patrikom Rybárom.

- Americký viceprezident J. D. Vance spolu so svojou rodinou odcestuje tento týždeň na návštevu Talianska a Indie, kde má naplánované stretnutia s politickými lídrami a návštevu miestnych pamätihodností, píše TASR.

- Väznice vo Francúzsku zasiahla v noci na stredu druhá vlna podpaľačských útokov. Došlo k nim v mestách Tarascon v južnom Francúzsku, kde boli na služobnom parkovisku väznice podpálené tri autá.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v stredu podvečer 33. schôdzu po tom, čo odhlasovali legislatívu k neziskovým organizáciám.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS.

- Ministerstvo financií (MF) SR sa dôrazne ohradzuje voči klamstvám, ktoré šíria opoziční politici o pripravovanej konsolidácii. Ide o zavádzanie a šírenie nepravdivých informácií. Rezort tak reagoval na viaceré vyjadrenia predstaviteľov opozície z uplynulých dní.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal a vrátil Národnej rade SR s pripomienkami na opätovné prerokovanie novelu zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry.

- Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) chce do dvoch týždňov na vládu predložiť uznesenie, ktorým umožní spoluprácu armády s ministerstvom životného prostredia pri mapovaní medveďov.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.