Quantcast
< sekcia Zahraničie

Slovinsko nechce vpustiť asi 100 Ukrajincov vracajúcich sa z Talianska

Maďarský zdravotník kontroluje telesnú teplotu šoférovi zo Slovinska v rámci preventívneho opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu na parkovacom mieste diaľnice M70 neďaleko maďarského mesta Csörnyeföld 12. marca 2020. Od stredajšej polnoci kontrolujú maďarské orgány aj hranice so Slovinskom a Rakúskom s cieľom zabrániť šíreniu nákazy novým koronavírusom. Foto: TASR/AP

Na týchto hraniciach uviazlo aj viacero rumunských autobusov, avšak bez cestujúcich. Ukrajinské autobusy prevážali cestujúcich na trase Miláno - Kyjev a Bari - Cherson.

Ľubľana 13. marca (TASR) - Na hraniciach medzi Talianskom a Slovinskom uviazla skupina približne 100 Ukrajincov, ktorým slovinská pohraničná stráž pre možnú nákazu koronavírusom nechce umožniť vstup na slovinské územie. Informovala o tom v piatok agentúra UNIAN.

Autobusy s Ukrajincami dorazili na slovinsko-talianske štátne hranice večer 12. marca. Miestna pohraničná stráž merala vodičovi jedného z autobusov teplotu, pričom následne rozhodla, že autobusy na slovinské územie nevpustí a že sa musia vrátiť do Talianska.

Väčšina Ukrajincov to však odmietla, pretože platnosť ich povolenia na pobyt v krajinách EÚ sa končí. Ak by sa do Talianska vrátili, hrozila by im deportácia a následne zákaz vstupu na územie Európskej únie.

Na týchto hraniciach uviazlo aj viacero rumunských autobusov, avšak bez cestujúcich. Ukrajinské autobusy prevážali cestujúcich na trase Miláno - Kyjev a Bari - Cherson. Cestujúci z autobusov sa telefonicky spojili s ukrajinskými konzulátmi v Taliansku, Slovinsku a Rakúsku a požiadali ich o pomoc.

Prvým potvrdeným prípadom nákazy koronavírusom v Slovinsku bol muž, ktorý bol pozitívne testovaný po návrate z Maroka.

Na Ukrajine zatiaľ evidujú troch nakazených. Pre hrozbu rozšírenia koronavírusu sa v piatok v Kyjeve zišla Rada národnej bezpečnosti a obrany, aby rokovala o nevyhnutných opatreniach. Zvažuje sa aj uzavretie ukrajinských hraníc, kde nateraz pracuje len tretina priechodov.

Už teraz je na Ukrajine najmenej do 3. apríla prerušené vyučovanie v školách a zakázané sú aj verejné podujatia s účasťou viac ako 200 ľudí. Zastavené je aj letecké spojenie s Talianskom.