< sekcia Zahraničie

Slovinsko vyhlásilo 30-dňový epidemický stav

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Krajina počas uplynulého víkendu hlásilo vyše 1600 nových prípadov nákazy.

Ľubľana 19. októbra (TASR) - Slovinsko vyhlásilo 30-dňový "epidemický stav" s platnosťou od pondelka, ktorý miestnym úradom umožňuje rýchle zavedenie opatrení zameraných proti narastajúcemu počtu nákazy novým druhom koronavírusu.

Vláda sa tak rozhodla na zasadaní, ktoré sa konalo v nedeľu neskoro večer, informuje tlačová agentúra DPA. K rovnakému kroku pristúpila Ľubľana aj 12. marca, pričom toto bezpečnostné opatrenie zostalo v platnosti až do 30. mája.

Úrady v piatok sprísnili reštrikcie na pohyb obyvateľstva v regiónoch najviac postihnutých epidémiou a školy prešli na dištančné vzdelávanie.

Alpská krajina tiež sprísnila pravidlá nosenie rúšok a obmedzila prevádzku barov i reštaurácií. Slovinsko ako prvý štát v Európe v máji vyhlásil ukončenie pandémie na svojom území, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Slovinsko s dvoma miliónmi obyvateľov počas uplynulého víkendu hlásilo vyše 1600 nových prípadov nákazy. Za posledné dva týždne pripadá v krajine na 100.000 obyvateľov 317 nových infekcií. Celkovo tam od začiatku pandémie evidujú vyše 13.000 pozitívne testovaných osôb a 188 súvisiacich úmrtí na COVID-19.

Slovinské zdravotnícke úrady medzičasom prestali v dôsledku vysokého počtu nakazených a preťaženia systému dohľadávať kontakty osôb nakazených novým typom koronavírusu. Osoby s pozitívnym testom dostanú svoje výsledky spolu s nariadením, aby nastúpili do samoizolácie a samy kontaktovali osoby, s ktorými sa stretli a mohli ich vystaviť nákaze.