Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Zahraničie

Šmyhaľ:Je poľutovaniahodné,že na hranicu neprišiel nik z poľskej vlády

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Foto: TASR/AP

Poľskí vládni predstavitelia, žiaľ, neprišli, ale verejne sme ich vyzvali, dali sme im naše návrhy a budeme v tejto práci pokračovať, povedal ukrajinský premiér.

Kyjev 23. februára (TASR) - Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, ktorý v piatok prišiel na hranicu s Poľskom s cieľom rokovať s poľskými predstaviteľmi o ukončení blokády poľnohospodármi, označil za "poľutovaniahodné," že nikto z poľskej strany sa s ním neprišli stretnúť. Protestujúcich zároveň vyzval na prehodnotenie blokády, keďže podľa neho škodí obom krajinám. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

"Poľskí vládni predstavitelia, žiaľ, neprišli, ale verejne sme ich vyzvali, dali sme im naše návrhy a budeme v tejto práci pokračovať," povedal ukrajinský premiér. Uviedol, že ukrajinská vláda je v kontakte s premiérom Poľska Donaldom Tuskom. Zopakoval, že krízu musia čo najskôr vyriešiť.

Šmyhaľ podľa svojho vyjadrenia na sociálnej sieti Telegram protestujúcim poľnohospodárom vysvetlil, že Ukrajina nepredáva Poľsku obilie už päť mesiacov a obilie prekračuje poľské hranice len v rámci tranzitu. "Cez poľské hranice prechádza len päť percent nášho poľnohospodárskeho exportu," napísal premiér.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu navrhol stretnutie s poľskou vládou na spoločnej hranici s cieľom vyriešiť situáciu. Tusk vo štvrtok oznámil, že stretnutie oboch vlád sa uskutoční 28. marca vo Varšave.

Poľskí poľnohospodári blokujú hraničné priechody s Ukrajinou a protestujú tak proti podľa nich nespravodlivej konkurencii a dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. V piatok informovala poľská polícia o tom, že na tamojšej železnici pri hraniciach s Ukrajinou neznáme osoby vysypali z troch vagónov repku. K podobnému incidentu došlo aj v utorok, keď protestujúci poľnohospodári na hraničnom priechode Medyka vysypali obilie z ukrajinských nákladných vagónov.